Dr. Zwickl Pál (Mosonszolnok,1889. 03. 05.* – Várpalota, 1945. március 21.) római katolikus vallású községi körorvos, bányaorvos, rendkívül aktív közéleti személyiség. Zwickl János és Weisz Terézia gyermekeként született.
(* Köszönöm Kimlei Péternek, a mosonmagyaróvári könyvtáros kollégának, hogy felhívta rá a figyelmemet.)
A várpalotai evangélikus családból származó Goldschmid Erzsébetet vette el feleségül. (Vanyó József szerint Goldschmidék kikeresztelkedett zsidók voltak. Forrás: Vanyó József: Az én Várpalotám. KGYVK: kézirat. 2014. május 13.)
Zwickl az Országos Frontharcos Szövetség Várpalotai Főcsoportjának alapító elnöke, az Iparos Olvasókör tagja, a várpalotai ünnepségek rendszeres szónoka volt. Az „UNIO Bányászati és Ipari RT.” Bányaigazgatóságának tisztviselője, Magyar Általános Takarékpénztár Rt. várpalotai fiókja igazgatótanácsának tagja (1920-tól szerepel a neve 1939-ig a Compassokban), a Nemzeti Egységpárt helyi vezetőtitkára.
1926-ban született fiának, Pál Jánosnak Dr. Péter Sándor, Várpalota főjegyzője volt a keresztapja.
Halála
Anyakönyvi bejegyzése szerint bombatámadásban halt meg, de idős visszaemlékezők szerint olyan pletykák keltek szárnyra, hogy erősen jobboldali elkötelezettsége és német származása miatti ellentmondásos megítélése következtében szándékosan okozták halálát a zűrzavaros háborús helyzetben.
Más terjengő hírek szerint a nyilasok végeztek vele, mert amikor Ősiben csonkított holttesteket találtak, és ezt szovjetellenes propagandacélokra akarták felhasználni, ő ismerőseinek elmesélte, hogy a csonkítás már a halál bekövetkezte után történt meg.
A háború után felvett vallomások jegyzőkönyveiben látszik, hogy Zwickl halálát a nyilasokra (Kopa János, Kovács István, Szabó Imre, stb.) akarták ráfogni. („Ténykedésüket azzal tetézték be, hogy amikor a felszabadító orosz hadsereg közeledett Várpalotához, menekülés közben felkeresték Czvikli[!] doktort és társait, kiket a pincében megtalálva agyonlőttek.”)
Sírja az alsóvárosi temetőben található.
Összeállította: Budai László