A nemzeti érték megnevezése
Baglyas-hegy és a Hideg-völgy (A Baglyas-hegy várpalotai része és az annak Nyugati lábánál fekvő Hideg-völgy).
A nemzeti érték fellelhetőségének helye
Várpalota 0152/2, 0154/11, 0157/5, 0157/6, 0157/8, 0160/1, 0161/4 helyrajzi számú földrészletek. A Baglyas-hegy és a Hideg-völgy többi része Bakonykúti és Csór települések közigazgatási területén fekszik.
A nemzeti érték rövid bemutatása
A 362 m tengerszint feletti magasságú, fődolomit alapkőzetű Baglyas-hegy a Keleti-Bakony részét képező földtani képződmény, amely uralja a környező tájat. Helyi viszonylatban jelentős tájképi, botanikai és zoológiai értéket képvisel. A hegytetőről szép körpanoráma nyílik a környező térségre a Bakonytól a Velencei-hegységig, a Vértestől a Sárrétig. A területre jellemző nyílt és zárt dolomit sziklagyepek, sztyepprétek, szurdokerdők és karsztbokorerdők növény- és állatvilága fajgazdag. A számos védett és fokozottan védett faj közül külön említésre méltó a magyar gurgolya (Seseli leucospermum), az uhu (Bubo bubo) és a területről már kihalt pannongyík (Ablepharus kitaibelii fitzingeri). A Hideg-völgyben található két karsztvízkút révén a területnek gazdasági értéke is van. A sziklaképződményekkel tarkított völgy és a hegytető kedvelt kirándulóhely, valamint kijelölt kék és piros túraútvonal. A szovjet csapatok kivonulásának alkalmából állított kopjafa, a honvédségi árkok és a légópincék a közelmúlt történelmének emlékét őrzik.
Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett
Az előző pontban részletezettekből kitűnik, hogy a Baglyas-hegy és a Hideg-völgy egy komplex érték, amely tájképi, természeti, gazdasági, kulturális és rekreációs értékeket foglal magába. A tárgyi terület teljes egészében része az Európai Unió Natura 2000 ökológiai hálózatának. A magyar állami Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer adattartalma szerint a terület jelentős része érzékeny állandó gyep, valamint erózió-veszélyeztetett terület. A tájképi értékben az elmúlt években jelentős kárt okozott a völgyben szabályosan, engedélyek alapján működő murvabánya, amelynek esetleges további terjeszkedése a természeti érték jelenlegi formájában történő fennmaradása szempontjából nem kívánatos. A sekély termőtalajú, sérülékeny sziklagyepekben és az erdőtalajban pedig a jelentős terepmotoros forgalom okozott és okoz kárt, utat nyitva a káros vízeróziós folyamatnak. Mind a bánya működése, mind a terepmotorok forgalma elősegíti a gyomnövények terjedését, veszélyeztetve ezzel a természetes növénytársulások ökológiai viszonyait.
Felhasznált források
- Természetkutató Füzetek 1.: Lencsés Gábor: A várpalotai Baglyas-hegy természeti étékei és növényvilága (BIO-GERO Ökocsoport, Várpalota-Nagykanizsa, 1996)
- http://www.termeszetvilaga.hu/termeszetvedelem/baglyas.html
- http://www.origo.hu/utazas/20171029-plusz-ot-latvanyos-hazai-kilatopont-masodik-resz.html
- http://www.bakonykuti.hu/index.php?page=oldal&id=656
- http://www.origo.hu/motor/20051102terepmotoros.html
- https://www.mepar.hu/mepar/ (XF1RP-6-15, XF45P-N-15, XUYVN-L-15 azonosítójú fizikai blokkok és környékük)
- 14/2010. (V. 11.) KvVM rendelet az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekkel érintett földrészletekről
Képek
A dokumentáció összeállítójáról
Az anyagot összeállította, és az értéket a Várpalotai Értéktárba javasolta: Somogyi Balázs (Várpalota, Készenléti ltp.)