Nyitólap Kapcsolat
Aktualitások E-könyvtár Linkajánló Várpalotai Wiki Fényképtár Testvérvárosok Genealógia

Újlak (Ilok) Újlak (Ilok) Újlak (Ilok) Újlak (Ilok) Újlak (Ilok)

Újlak

A gazdag történelmi múlttal rendelkező, 7000 fős lakosú Újlak (Ilok) Horvátország legkeletibb városa, a Nyugat-Szerémség igazgatási, gazdasági és kulturális központja, s határátkelőhely Szerbia felé. Festői fekvése és klímája révén kiváló idegenforgalmi adottságokkal rendelkezik: a Tarcal-hegység nyugati oldalán, közvetlenül a Duna partján emelkedő dombtetőn, kitűnő bortermő vidéken helyezkedik el.

Újlak (Ilok)Várpalota nemzetközi kapcsolatai sorában új „színfoltot” és együttműködési lehetőséget képvisel Újlak, hiszen a két várost számos történelmi szál kapcsolja össze. A közös történelmi személyiségek sorában kiemelt helyen kell megemlítenünk az egyik legbefolyásosabb középkori főnemesi családot, az Újlakiakat: Kont Miklós erdélyi vajdát és nádort, aki megszerezte uradalmai közé Bátorkő várát és a névadó Újlakot (ma Ilok); a család leghíresebb tagját, Hunyadi János és Mátyás király szövetségesét, a korszak egyik vezető politikusát: Újlaki Miklós erdélyi vajdát, macsói bánt, bosnyák királyt, aki megépíttette Várpalota várát (a korábbi udvarházból négytornyos, reprezentatív várrá), s élete nagy részét itt élte, illetve akit a palotai település létrejöttének elindítójaként tarthatunk számon; végül fiát, Újlaki Lőrincet (boszniai herceget, macsói bánt).

Újlak (Ilok)Az Újlakiak birtokpolitikájában a Dunántúl mellett nagy szerepet játszott a Délvidék is, így az ősi fészküknek tekintett Újlakon szintén reprezentatív várat építettek, amely a török hódítással szembeni visszafoglalási háborúk során megsemmisült, ezért a mai látogatók már csak a maradványait csodálhatják meg. Újlaki Miklós és fia, Lőrinc Újlakon temetkezett el, mindkettejük sírkövét a ferences templomban őrzik (jelenleg restaurálásra Zágrábba szállították).

Újlak (Ilok)A közös történelmi múlt szálai a középkor folyamán számos eseménynél összefonódtak. Kapisztrán János a nándorfehérvári diadalt követően az itteni ferences kolostorba vonult vissza, s ott halt meg pestis következtében 1456. október 23-án, sírja felett Újlaki Miklós mondott gyászbeszédet. A török korban hatalmas pusztítást élt át a település, 1526-ban foglalta el Ibrahim pasa, s csak 1688-ban sikerült felszabadítani. Ezt követően birtokosai boszniai keresztényeket telepítettek le. A 19. századra az itt termelt borok tették világhírűvé a nevét. A kilencvenes évek szerb-horvát harcai elüldözték az itt lakókat, akik csak 1998 elején térhettek vissza békésen a városba. Mostanra a délszláv háború nyomait és „sebeit” eltüntetve, visszanyerte régi hírét, s újraéledtek a bortermelő hagyományok is.

A két település közötti kapcsolatok 2005 nyarától szövődnek, amikor Németh Árpád polgármester (akkor a FIDESZ Várpalotai Szervezetének elnöke) felvette a kapcsolatot az újlaki turisztikai hivatallal. Ezt követően Ivica Miličević, az ottani turisztikai hivatal vezetője egy közösen megírt szándéknyilatkozatot hagyatott jóvá Újlak város tanácsával. E szándéknyilatkozat legfontosabb eleme a közös történelmi múlt feltárásának és ápolásának kinyilvánítása. Az Újlak városával való kapcsolatfelvételt Várpalota Város Önkormányzati Képviselő-testülete 2006. május 25-i ülésén hozott határozatával hivatalos szintre emelte, amikor kinyilvánította, hogy „Újlak (Ilok) és Várpalota város közötti hivatalos kapcsolatfelvételt támogatja”.

Az azóta eltelt évek során az együttműködés számos formában nyilvánult meg: 2007 júniusában az újlakiak részt vettek a VÁR EXPÓ-n, 2008 augusztusában a „Mátyás az igazságos” című reneszánsz kort idéző programsorozaton, valamint 2008 decemberében az unós pályázatokon való közös részvétel lehetőségeiről tartott tanácskozáson, melynek célja a szakmai tapasztalatcserék elősegítése. 2009 júliusában első alkalommal érkeztek újlaki gyerekek Várpalotára, a Bán Aladár Általános Iskola és a Rákóczi Telepi Tagiskola által szervezett nemzetközi angol táborba.

Az újlaki partnerek 2007 szeptemberében a Cserregő Néptáncegyüttest hívták meg vendégszereplésre a Szüreti mulatság című rendezvényükre, 2007 októberében a Kapisztrán Nap alkalmából megrendezett konferencián Hermann György tartott előadást az Újlakiakról, 2008 júniusában a Várpalotai Bányász Sportkör labdarúgócsapata vett részt egy ifjúsági kupán, 2008 szeptemberében a Bányász Fúvószenekar lépett fel a szüreti felvonuláson, majd 2008 októberében ismét a Kapisztrán Nap alkalmából érkezett meghívás, melyen a Városszépítő és Védő Egyesület képviseltette magát, s szándéknyilatkozatot fogadtak el a kapcsolatok továbbépítésére, ill. a következő civil látogatás előkészítésére.

Civil szervezetek kirándulása Újlakra (Ilok)Várpalota és Újlak közötti kapcsolatok folyamatosságának fenntartásában és tartalmának elmélyítésében sokat tehetnek a civil szervezetek, ezért került sor 2009. augusztus 28-30-ig a Városszépítő és Védő Egyesület szervezésében több helyi civil szervezet tagjainak látogatására, amely egyúttal az új újlaki városvezetéssel való megismerkedést is szolgálta. Vendéglátójuk az EKO „SUNCE” ILOK nevű civil szervezet volt, amelynek fiatal vezetői és tagsága azon fáradozik, hogy a környezet megóvása, az egészséges életmód, a drogellenes felvilágosítás terén aktivizálja és bevonja a helyi polgárokat.

Civil szervezetek kirándulása Újlakra (Ilok)Az újlaki civil szervezetekkel való ismerkedésre és a várpalotai küldöttség bemutatkozására egy rendezvény keretében került sor a Városi Múzeum gyönyörű új épületszárnyában, ahol Huszár József mutatta be a várpalotai bányászat múltját és továbbélő hagyományait, majd Próder István (a Városszépítő és Védő Egyesület alelnöke) rövid várostörténet keretében szólt a várpalotai vár históriájáról, s arról, amit az Újlakiak teremtettek a település múltját illetően, végül Petrovics László adott tájékoztatást a Városszépítő és Védő Egyesület tevékenységéről.

Miroslav Janić polgármester (Újlak) (Ilok)Ott-tartózkodásuk idején fogadta a küldöttséget Miroslav Janić polgármester, s a szívélyes hangulatú beszélgetésen jelen voltak az újlaki civil szerveztek képviselői is, köztük Vlado Rotim, a helyi civil tanács elnöke. A találkozó alkalmából Petrovics László, a Városszépítő és Védő Egyesület elnöke városunkat bemutató kiadványokat és emléklapot adott át az újlaki városvezetésnek, amelyben kinyilvánították a várpalotai civil szervezetek szándékát a további együttműködésre, a testvérvárosi kapcsolatok kiépítése érdekében.

 

 

Civil szervezetek kirándulása Újlakra (Ilok) Civil szervezetek kirándulása Újlakra (Ilok) Civil szervezetek kirándulása Újlakra (Ilok) Civil szervezetek kirándulása Újlakra (Ilok) Civil szervezetek kirándulása Újlakra (Ilok)
A képek a civil szervezetek 2009. augusztus 28-30-i látogatásán készültek.

 

További információk Újlakról:

http://www.turizamilok.hr/ (Újlak hivatalos turisztikai honlapja) (angol, német, horvát nyelvű)
http://www.vinailok.hr/index.php (Újaki borút) (horvát nyelvű)
http://en.wikipedia.org/wiki/Ilok (Újlak szócikk a Wikipédiában) (angol nyelvű)
http://hu.wikipedia.org/ (Újlak szócikk a Wikipédiában) (magyar nyelvű)
http://maps.google.hu/places/hr/Újlak?hl=hu&gl=hu (Újlak térképe a Google Maps szolgáltatással)

Történelem, művelődéstörténet:

Horvátország az Európai Unió kapujában. Balkán Füzetek 4. Pécs, 2006.
Szerzők: Bali Lóránt, Kolutácz Andrea, Hajdú Zoltán, Sokcsevits Dénes, Végh Andor, Reményi Péter, Pap Norbert, Gáspár Anna, László Mária, M. Császár Zsuzsa
http://www.balkancenter.hu/pdf/horvatorszag.pdf

Horvát-, Szlavon- és Dalmátországok története. = Az Osztrák-Magyar Monarchia Irásban és Képben. Arcanum, 2001.
http://www.tankonyvtar.hu/konyvek/osztrak-magyar/osztrak-magyar-081204-629

Pallas Nagy Lexikona: http://mek.niif.hu/00000/00060/html/050/pc005065.html

Diana Vikicevic Samarzija: A középkori Újlak és műemlékei
http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/megyek_oroksege/Csongrad_megye/pages/Kozepkori_del_alfold_es_szer/019_kozepkor.htm

Buzás Gergely: Az újlaki Városi Múzeum középkori kőfaragványai
http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/megyek_oroksege/Csongrad_megye/pages/Kozepkori_del_alfold_es_szer/020_ujlak.htm

További információk a partnervárosi kapcsolatokról:

Szabó Péter Dániel: Nemzetközi civil kurázsi. = Napló, 2009. szeptember 17. p. 8.
Volekné Temesi Zsuzsanna: Kirándulás Újlakra. = Palotai Hírnök, 2009. október 1. p. 6. (PDF)

 (2010.03.12.)

Szöveg és fotók: Volekné Temesi Zsuzsanna

• Nyitólap • Tartalom • Wolfsberg • Borgo San Lorenzo • Körmöcbánya • Slovenj Gradec • Petrozsény • Újlak • Fermo •