Nyitólap Kapcsolat
Aktualitások E-könyvtár Linkajánló Várpalotai Wiki Fényképtár Testvérvárosok Genealógia

Várpalota és Vidéke Takarékpénztár és a Városháza 1910-ben

Aktualitások

Palotai emberek arcképcsarnoka

Elindítottuk a Palotai emberek arcképcsarnoka című blogot, amelyen csoportképeket, portrékat tettünk közzé Leitner Ferenc fotóarchívumából. Ezt a sok ezer felvételből álló archív fényképanyagot a szerző Várpalota városnak adományozta és a Szindbád Nonprofit Kft.-Krúdy Gyula Városi Könyvtár helyismereti gyűjteményében került elhelyezésre.

Szeretnénk az Ön segítségét kérni ahhoz, hogy a Leitner Ferenc archív fotóiból kiválasztott csoportképeken, portrékon szereplő személyeket azonosíthassuk, és nevüket a helytörténet számára megőrizhessük. >>>
(2011.05.16.)

 

 

Az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc palotai vonatkozásai

1848-as honvéd (Somogyi Győző rajza)A március 15-i pesti események híre futótűzként járta be az országot s hamar elterjedt a megyékben is. A "Nemzeti dal" s a "Tizenkét pont" egy kinyomtatott példánya eljutott a legtávolabbi vidékekre is.

Veszprém megye helységei közül a pesti események hírére Palota mozdult meg a leghamarabb. Már március 22-én lezajlik a tüntetés - oka valószínűleg az lehetett, hogy Palota esett legközelebb Budapesthez, s a postajáratok utasai a megyében először itt adhattak hírt a fővárosi eseményekről. >>>
(2011.03.12.)

 

 

Helytörténeti vetélkedő általános iskolásoknak

"A múltat ápolni kell, különben elvész."

A Városszépítő és Védő Egyesület és a Szindbád Nonprofit Kft.-Krúdy Gyula Városi Könyvtár közös szervezésében 2010. április 17-én zajlott le a hagyományos helytörténeti vetélkedő a helyi általános iskolák felső tagozatos tanulói részére „Várpalota a XVIII-XIX. században” címmel. Az évente megrendezésre kerülő vetélkedő célja, hogy a fiatalabb korosztály is megismerje városunk történetét.  >>>

 

 

Kistérségi helyismereti vetélkedő

"Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent és munkálkodhass a jövőn."

Széchenyi István fenti gondolatainak jegyében zajlott le 2010. március 27-én a Krúdy Gyula Városi Könyvtárban a kistérségi helyismereti vetélkedő. A Berhidáról, Jásdról, Tésről és Várpalotáról érkező csapatok irodalommal, topográfiával, művészettel kapcsolatos feladatok megoldása során adhattak számot tudásukról. A felkészülés során nemcsak a helyismereti irodalmat tanulmányozták, hanem az előzetes feladatok megoldásához felkeresték saját településük nevezetességeit, anyagot gyűjtöttek, levéltárban kutattak... >>>

 

 

„Szerencse fel, szerencse le, ilyen a bányász élete…”

BányászokA Krúdy Gyula Városi Könyvtár - a Bányászhagyományok Ápolásáért Egyesület aktív közreműködésével és támogatásával - pályázatot hirdetett a lakosság körében a még fellelhető helyi bányászhagyományok összegyűjtése érdekében, valamint a bányászmúlt történeti feldolgozásának elősegítése céljából „Szerencse fel, szerencse le, ilyen a bányász élete…” címmel.

Pályázati felhívásunkra két értékes pályamunka érkezett be: Konta László archív bányászattörténeti fotóanyaga és Molnár Gyula visszaemlékezése. Konta László 1964-ben készült dokumentumértékű fényképei az S-II. bányában dolgozó frontfejtő brigádok küzdelmes és veszélyes munkájának pillanatait örökítik meg, valamint a korabeli bányásznapok eseményeit és hangulatát idézik fel, melyek pótolhatatlan értéket jelentenek a város helytörténete szempontjából. Molnár Gyula visszaemlékezései és versei a személyes emlékek, élmények felidézésével hűen örökítik meg a hajdani bányászélet mindennapjait.

Az emléklapok és könyvjutalmak átadására bensőséges ünnepségen került sor 2009. december 5-én a Borbála-napi megemlékezés keretében. Erre az alkalomra kiállítást rendeztünk Konta László archív fotóiból, melyet Petrovics László (a Bányászhagyományok Ápolásáért Egyesület alelnöke) nyitott meg. A várpalotai bányászéletet és bányászszokásokat Molnár Gyula visszaemlékezése alapján a Faller Jenő Szakképző Iskola Duende színjátszó csoportjának tagjai elevenítették fel.

Fényképalbum a rendezvényről: >>>

Úgy véljük, hogy a még élő hagyományként létező bányászmúlt emlékeinek összegyűjtésével, valamint a történeti feldolgozás ösztönzésével a pályázat szervezői hasznos szerepet vállaltak a város „történelmi emlékezetének” megőrzése terén. A bányászok hajdani munkakörülményeit, életmódját, szokásait és a bányászhagyományokat felelevenítő pályamunkák révén mind a jelenkori érdeklődők, mind a kései utódok megismerkedhetnek a város történetének ezzel a fontos vonatkozásával. Mindkét pályaművet megőrizzük a városi könyvtár helyismereti gyűjteményében, valamint közzétesszük az interneten (a könyvtár helyismereti portálján), hogy hozzáférhetővé váljanak a kutatók számára.

Konta László bányászattörténeti fotókiállítását - mely a hétköznapok egyszerű hőseit a való életből ellesett pillanatok drámaiságával és hitelességével örökíti meg - virtuális kiállításon tekinthetik meg a Várpalotai Helyismereti Portál látogatói. (2010.01.20.)

A pályázati felhívás szövege: >>>
Virtuális kiállítás Konta László bányászattörténeti fotóiból: >>>

• Nyitólap • Aktualitások • E-könyvtár • Linkajánló • Várpalotai Wiki • Fényképtár • Testvérvárosok • Genealógia •