Leírása
Radics Mária íróasztalának története Id. Antal László elbeszéléséből
Egy napon Zugor Andrásné Csősz Margit kopogtatott be Id. Antal László asztalos műhelyébe azzal a kéréssel, hogy javítson meg egy különleges asztalt. „Mit gondolsz, kié volt ez az asztal?” – kérdezte a hölgy, amikor belépett az ajtón. Az asztalos nézte, vizsgálgatta a bútort, de első ránézésre csak annyit tudott megállapítani, hogy régi stílusú, polgár család, vagy paraszt család tulajdona lehetett egykor.
Az értékes bútordarab tulajdonosa végül elárulta az asztalosnak, hogy a kincs Radics Máriáé, Krúdy Gyula apai nagyanyjáé volt, s elmesélte azt a történetet is, hogy családja miként jutott hozzá az örökséghez:
Zugor Andrásné édesanyja, Berta Margit (később Csősz Józsefné) sokszor hordta a tejet a mindig zárkózott Radics családnak, így kerültek kapcsolatba egymással. Amikor Radicsék később eladták a rejcsúri házat, az asztalt nem vitték magukkal új otthonukba, így került az a Csősz családhoz.
Krúdy Gyula ennél az asztalnál írta a palotával kapcsolatos írásait. Sokszor előfordult, hogy a nagymama is odaült az asztalhoz, ösztönözte unokáját az írásra, vagy egész egyszerűen csak Krúdy mellé ült, és könyvet vagy újságot olvasott, míg az író éppen a Palotai álmok, vagy az Ál-Petőfi című munkáin dolgozott.
Radics Mária íróasztalát Zugor András ajánlotta fel a THURY-VÁR Nonprofit Kft. – Krúdy Gyula Városi Könyvtár számára Krúdy Gyula Emlékév alkalmából Jelenleg a Fodor Sára Tájházban berendezett Krúdy Gyula-emlékszobában állítottuk ki.
Fotók
(Fotós: Szabó Péter Dániel, 2018.)
Kép forrása: https://varpalotaihircentrum.hu/krudy-emlekszoba-nyilt-a-tajhazban/