<<< [Fátyol és tűsarok című olvasópályázat] >>>

Fátyol és tűsarok

Női sorsok, női történetek Európából
 

Fátyol és tűsarok című olvasópályázat logójaKaren Blixen: Volt egy farmom Afrikában

Karen Blixen dán írónő rendkívüli életét Sydney Pollack Távol Afrikától című filmjéből ismerheti a közönség. A film sikere után világszerte felébredt az érdeklődés különleges atmoszférájú elbeszélései iránt (magyar nyelven a Babette lakomája, Téli regék, Halhatatlan történet című kötetekben jelentek meg). A dán irodalom nagyasszonya személyes életének sorscsapásai, "megtörettetései" után, ötvenévesen kezdte írói pályáját. Életműve különleges helyet foglal el a dán és a világirodalomban.

Az átlagon felüli intelligenciájú és rendkívül színes képzeletű fiatal lány Koppenhágában, Párizsban és Rómában festészetet tanult. Hazatérése után nehezére esett beilleszkedni a szigorúan protestáns, puritán elvek szerint élő családi környezetbe, ahol a hagyományos női szerepet többre értékelték bármilyen művészetnél.

1914-ben váratlanul úgy döntött, hogy feleségül megy unokafivéréhez, a svéd Bror von Blixen báróhoz, és követi Afrikába. Ez a döntés élete és későbbi munkássága legmeghatározóbb élményét hozta meg számára. Szinte első látásra beleszeretett a Ngong hegység alján elterülő lenyűgöző tájba és a végtelen szabadságba, amelybe az otthoni bezártságból hirtelen belecsöppent. Afrikában kezdődött számára a "valódi élet".

A törékeny úrilány pár hónap alatt beletanult a kávéfarm körüli teendőkbe, megtanult gazdálkodni és vadászni. Házassága hamar zátonyra futott, férje vadászösztöne nem csak a vadakra terjedt ki; hírhedt volt nőügyeiről, adósságairól és léha életmódjáról. Hosszú magányosság után lépett életébe az a férfi, aki egész további sorság meghatározta. Denys Finch-Hattont is szabadságvágya, a civilizált világtól való csömöre űzte el Angliából Afrikába. Közös vadászataikon csodálatos tájakra kalauzolta, s ő ismertette meg vele Afrika lelkét. Csak Karen Blixen halála után kiadott leveleiből derül fény e kapcsolat mélységére, mely a külvilág előtt rejtve maradt. Ez a szerelem fűti és teszi oly érzékletessé az afrikai éveiről szóló műve, a Volt egy farmom Afrikában minden sorát, noha a férfit éppen csak megemlíti benne.

Kezdettől fogva alázattal és szeretettel közeledett a számára ismeretlen, vonzó földrész és annak lakói felé. Afrika hálából ma is őrzi emlékét: egykori kávéfarmja területét Kenyában Karenföldnek nevezték el. Ez a könyv lebilincselő emlékirat, antropológiai tanulmány, és filozófiai elmélkedés egyben. A "civilizálódás" előtt álló földrészt, mint a pusztulás előtt álló Paradicsomot ismerjük meg belőle.