<<< [Fátyol és tűsarok című olvasópályázat] >>>

Fátyol és tűsarok

Női sorsok, női történetek Európából
 

Fátyol és tűsarok című olvasópályázat logójaMarguerite Duras: A szerető

A háború utáni francia irodalom vezető egyénisége, az "új regénnyel" távolról rokonítható, mégis egyéni írásmódú, "műfajtörő" Marguerite Duras egyik remekművében, A szeretőben pillanatfelvételek albuma nyílik ki az olvasó előtt: látszólag lazán megszerkesztett tabló, az írónő életének egy viharos, szeretet nélküli, testi gyönyörökkel teli korszakából kiragadott képekkel. A személyiség önvisszakeresése a történetek és a környezet tükrében, kibogozhatatlan egymásra hatásukban.

Az események fókuszában a szerző egykori önmaga áll, a 15 és fél éves lány, aki viszonyt kezd egy dúsgazdag, 27 éves férfival, megismerve oldalán a testi szerelem kínnal határos kéjét, s akin mindazt a megaláztatást, lelki gyötrelmet módja van gyakorolni, amit családjában - anyja és két bátyja között - elszenvedni kényszerül. A regény kíméletlen őszinteséggel megírt gyónás, hol az önmarcangoló bűntudat, hol a keserű, megkérgesedett dac, hol a hűvös tárgyilagosság hangján. Az önvizsgálat hátterében pedig képek sora villan fel a századelő francia Indokínájának forró, fülledt, kemény világából.

Talán nem véletlen, hogy a szerelmi viszony nyomon követése az egyetlen olyan eseménysor a műben, amely nagyjából kerek egészet alkot az emlékfoszlányok zabolátlan áradatában. Hiszen A szerető több szempontból "szabálytalan" elbeszélőtechnikája az írónőnek azt a gondolatát hivatott kifejezni: "Az én életemnek nincsen története. Nincs élettörténetem. Középpontja se volt soha. Nincs út, nincs vonal. Csak tágas terek vannak, ezek azt sugallják, hogy ott volt valaki, de nem igaz. Ott soha nem volt senki."

"Ha valaha nőíró hatott rám, mégpedig úgy, hogy legyalult, földbe döngölt, atomokra tépett, akkor ő nem más, mint az 1914. április 4-én Indokínában született francia nő: Marguerite Duras. A szerető: fantasztikus, pörgő, szenvedélyesen izzó, tele képpel, látvánnyal szinte mozduló alakkal." (Onagy Zoltán).