<<< [Fátyol és tűsarok című olvasópályázat] >>>

Fátyol és tűsarok

Női sorsok, női történetek Európából
 

Fátyol és tűsarok című olvasópályázat logójaMonica Ali: A muszlim asszony

Naznín tizennyolc éves korában egy bangladesi faluból Londonba kerül, hogy hozzámenjen ahhoz a nála jóval idősebb férfihoz, akit a családja jelölt ki férjül. Éveken keresztül vezeti a háztartást, gondoskodik a férjéről, és gyermekeket szül, ahogyan azt egy hithű muszlim lánytól elvárják.

Miközben beletanul a feleséglétbe, megpróbál beilleszkedni egy számára teljesen idegen világba, ez az idegenség azonban nem az angol kultúráé, amely angliai életének kezdetén kizárólag teljesen értelmezhetetlen foltokban, foszlányokban jelenik meg, hanem az angliai létezés által észrevétlenül deformált bangladesi közösség idegensége.

A londoni szállal párhuzamosan kibontakozik egy másik, bangladesi történet is a regényben. Ennek egyik szelete a falusi gyerekkor, amelynek eseményeiről Naznín emlékeiből és álmaiból értesülünk. A gyerekkor legnagyobb traumája anyja öngyilkossága, aki hiába tanította arra a lányait, nem szabad szembeszállni a sorssal, végül mégis megszökött előle. A sorsba való beletörődés, illetve a sors elől való szökés dilemmája aztán, akár egy átok, végigvonul gyermekei sorsán.
Naznín egy napon – önmaga számára is megdöbbentő módon – váratlanul beleszeret egy fiatalemberbe a helyi muszlim közösségből. Szenvedélyes viszonyuk során felfedezi, milyen összetett dolog is a szabad akarat, és harcolni kezd azért, hogy álmai és élete túlléphessen a számára előírt szabályokon és kereteken.

A muszlim asszony nagyon szép, helyenként megrendítő erejű regény, annak a gazdag angliai diaszpórakultúrának újabb kiváló darabja, melynek középponti témája az identitás válsága, akárcsak a volt gyarmatokról származó brit szerzők jó részénél.