<<< [Fátyol és tűsarok című olvasópályázat] >>>

Fátyol és tűsarok

Női sorsok, női történetek Európából
 

Fátyol és tűsarok című olvasópályázat logójaSzabó Magda: Für Elise

A 85. életévét betöltő írónő úgy érezte, eljött az ideje a számvetésnek, és elkerülhetetlen, hogy szembenézzen a múló idővel. Éveken keresztül kitért a személyét illető kérdések elől, ám mostanra már ő maradt egyetlen tanúja az övéivel megesett történéseknek, így tiszte és feladata, hogy lejegyezze a családi krónikát, hiszen nem sértheti már senki érzékenységét, amikor az olvasók elé bocsátja élete regényét.

A már megjelent első kötet által bemutatott időszak az elbeszélő születésekor, 1917-ben indul, és érettségije után zárul. A tervek szerint a második rész 1939-ig fogja követni az életutat. Talán ez a lezáratlanság teszi egyszerre zavarba ejtően és varázslatosan lebegővé a regény számos mozzanatát. A címe Beethoven parányi mesterművére utal, melynek nincs szövege, s csak a két érdekelt, a mester és Elise tudták, mit beszélnek a hangjegyek. "Anyám szerint - vallja a szerző - az emberiség milliárd és milliárd Eliséből áll, s mindegyikük kihallhatja Elise dalából a neki szóló személyes üzenetet, kérdést vagy utasítást..." A szerző a tőle megszokott lágyan áradó, szavakba öntött gyönyörű dallammal meséli el családjának történetét.

A Debrecenben élő, klasszikus műveltségű Szabó Elek és Jablonczay Lenke házasságának gyümölcseként jött a világra Magdolna. A politika a hétköznapok valóságának alakítása szintjén szólt bele a család életébe. A trianoni békeszerződés által megcsonkított Magyarország igyekezett otthont nyújtani a menekülteknek. Az édesapa, Szabó Elek családjába fogadta Bogdán Cecíliát, a Zentáról szörnyű körülmények között menekült kislányt, "testvérkének". A szerző, aki ez idáig, négy esztendőn keresztül "birtokolta" szülei kizárólagos szeretetét, úgy érezte, megcsonkították "hatalmát", és ezért kezdetben bizalmatlanul méregette Cecíliát, ám ez a féltékenység a későbbiekben igazi, önzetlen, testvéri szeretetté alakult át. Később a kislányok fiatal hölgyekké serdülve átélték a szerelmek és csalódások megannyi szépségét és keserűségét, ám Magda mindig vigaszra talált Cilinél és ez fordítva is így volt.

Szabó Magda prózanyelvének kivételes stílusgazdagsága valóban a Für Elise-hez hasonlatos, gyönyörű dallamú művé avatja a kötetet, amelynek üzenetét egészen bizonyos, hogy megértik azok az olvasók, akik készek a lélek halk, belső hangjaira figyelve "sodortatni" magukat a meghitt titkokat föltáró, lírai "dokumentumkötet" hangulata által -, nekik ajánlható a lebilincselő önéletrajzi regény.