<<< [Fátyol és tűsarok című olvasópályázat] >>>

Fátyol és tűsarok

Női sorsok, női történetek Európából
 

Fátyol és tűsarok című olvasópályázat logójaUrs Widmer: Anyám szeretője

Urs Widmer a kortárs svájci széppróza élvonalába tartozik. Hangja friss, de tele van finom iróniával, humorral, ugyanakkor utánozhatatlan atmoszférateremtő képessége is. Az Anyám szeretője és az Apám könyve című két regénye, amelyekkel most a magyar olvasók is megismerkedhetnek, a családregény műfaját tölti meg új, modern tartalommal.

Az önéletrajzi jellegű énregények középpontjában a szülők állnak, akiket a fiú szemével látunk. A két történet a társadalmi keret, a narratív szerkezet, a miliő tekintetében szorosan összetartozik, de leginkább az anya személye kapcsolja össze őket (mindkét műben Clara Molinari), ám nem egy történetről mesélnek.

Az Anyám szeretője a rajongásig szeretett, gyengéd anya tragédiájáról szól, aki haláláig reménytelenül szerelmes Edwinbe, a mindenki által ünnepelt karmesterbe, a modern zene svájci apostolába. Az asszony megismerkedésükkor nemcsak fiatal és szép, de nagyon gazdag is, a férfinak ellenben semmije sincsen a modern zene akkori (a húszas években járunk) nagyjai iránti lelkesedésén túl. Mire a történet végére érünk, a férfi álmai valóra váltak, dúsgazdag és híres ember lett, az asszony pedig ott áll egy fillér nélkül, szívében a soha el nem múló, olthatatlan szenvedéllyel, mely örökre egyetlen emberhez szögezi. Számára csakis az emlékezés maradt, míg a másik a céltalan vágy rohanásával lép át az élet jelentéktelen epizódjain, és végül szenvedélytelenül süllyed el az ódon katedrális őt gyászoló tömegében.

A férfi halálakor induló (ekkor már az asszony is régen halott) és a temetésével véget érő elliptikus elbeszélés az élet nagy körforgását hirdeti. A szenvedélynek élő nő nagy és örök tragédiáját; azt a felismert igazságot, hogy ami számára egy életre szóló élmény, az a férfi számára csak futó kaland. A hagyományos prózaepika kedvelői számára ajánlható, színvonalas alkotás.