Winkler Márton néptanító

Azonosító: 
K/000135
Szerző/közreműködő: 
Gyűjteményrész megnevezése: 
Kiadás helye: 
Megjelenés éve: 
1 990
Téma: 
Leírás/ismertetés: 

Pacsuné Fodor Sári: Winkler Márton néptanító 
(Képek nélküli változat, gépelte: Kovács Jenőné) 
Adatok a Textlibben

TARTALOMJEGYZÉK

Winkler Márton életútja, családja, munkássága                               1. oldal

Jegyzet                                                                                              10. oldal

Irodalom, forrásmunkák, adatközlők                                                           12. oldal

Dokumentumok másolatai és fénymásolatai                                   13.oldal

WINKLER MÁRTON ÉLETÚTJA, CSALÁDJA, MUNKÁSSÁGA

A Winkler család Mária Terézia uralkodása idején települt Magyarországra Ausztriából. Szorgalmas iparos család volt. A múlt században nemesi oklevelet kaptak, mely a Pozsonyi Levéltárban található. 1

Winkler Márton 1857 jan. 8.-án sokgyermekes családban született Isztiméren. Szülei: Winkler Márton és Angeli Anna gazdálkodók voltak. A hat testvér közül három pedagógus lett. Két lánytestvére Bakonysárkányban tanított. 2 Gertrúd nevű testvér pedig Hülber József cipészhez ment férjhez. Ők Isztiméren laktak. Hülber János szintén cipész lett s Várpalotára nősült s itt telepedett le. Az Ő felesége Országh Teréz volt.

Winkler Márton az elemi iskolát Isztiméren járta, majd Székesfehérvárra került, ahol a reáltanoda alsó osztályait végezte, itt közepes tanuló volt. 3 Aztán Pécsen a M. Kir. Állami Főreál Tanodában folytatta tanulmányait. 1875/6 tanévben már a 7. osztályról kapott bizonyítványt 1876 ápr. 30-án. A további osztályt és érettségit magánúton tette le s 1876 okt. 1.-től Bakonysárkányban segédtanítóként működött 2 évig. 1878-ban Sörédre került segédtanítónak. Mérnök szeretett volna lenni s mellékesen a korábbi években magánszorgalomból – irányítással - tanulmányokat is folytatott, azonban mégis a tanítói pálya mellett döntött s magánúton elvégezte a tanítóképzőt Győrben, ahol 1881-ben kapott tanítói oklevelet 24 évesen. 4 Ekkor rendes tanítóvá nevezték ki Söréden a r. k. iskolához. Itt is elégedettek voltak, mint előző faluban. Ő is szerette a kis falu népét, érezte, hogy erejét, tudását többrétű munkával is tudná gyümölcsöztetni, azonban ez csak nagyobb településen lehetséges.

Gertrúd nevű testvérének – kit már korában említettem – gyermeke Várpalotára nősült /Hülber János/. Tőlük értesült 1883-ban a Várpalotán megüresedett r. k. tanítói állásról, melyet mindjárt megpályázott. A tanítóválasztás 1883 márc. 29.-én volt, ahol egyhangúlag megválasztották a várpalotai r. k. iskola kántortanítói állásába, melyet azonnal el is foglalt. Az egyházi esküt 1907. július 18.-án Papp Sándor m. kir. tanfelügyelő megbízottja előtt.

Söréd lakói és elöljárói fájó szívvel búcsúztak tanítójuktól, melyet a jegyzetben olvasható 5 hivatalos községi bizonyítvány is alátámaszt, eredetije a Városi Könyvtár tulajdona.

Előző évben feleségül vette Stoffer Mária móri születésű hajadont 6 kinek testvére Stoffer Sándor szintén tanító volt. Máriával azaz Irmával boldog házasságban éltek, melyet 12 gyermek születése igazol. Közülük öten választották a tanítói pályát.

Winkler Mártont Várpalotán is hamar megszerették lelkiismeretes és jó munkájáért, segítőkész egyéniségéért. Jó pedagógiai érzékkel közeledett a gyermekekhez, szülőkhöz egyaránt. Arra törekedett, hogy tanítványai minél szemléletesebben, élményszerűbben ismerjék az őket körülvevő világot. Tanítási órákon kísérletekben mutatta be a szóban elhangzottakat, így szinte kézzelfogható közelségbe hozta a természettan és vegytan titkait.

Nem tudni, hogy Winkler Márton ismerte-e Márton István elméletét, aki kb. 100 évvel korábban tanított Pápán. Akár ismerte, akár nem, mindenesetre hasonló elvek szerint tanított, nevelt az iskolában. A természeti adottságok kibontakozását igen fontosnak tartotta.

Winkler Márton arra is figyelt, hogy a település történelmi emlékei mellett ne menjenek el idegenül a gyermekek. Elvitte őket a Kikeri tó, római kori duzzasztógát romjaihoz és Pusztapalotára a régi várromhoz.

Kirándulások keretében mezőn termő növényekkel ismerkedtek meg növendékei. A Zichy grófoktól kapott földön mintakertészetet, majd faiskolát létesített, 7 ahol valóságban ismerkedtek tanítványi a gyümölcsfák termesztésének fortélyával. Így alkalmat adott az ismeretbővítés tapasztalatokon alapuló megszerzésére, s az egyéni érdeklődés keltésére.

A nagy filoxérajárvány után sokat tett a nemesített szőlők telepítéséért. Hegyközséget szervezett a szőlősgazdáknak.

1886 dec. 12.-én az Ő kezdeményezésére jött létre a Várpalotai Iparos Olvasókör 68 taggal. Az olvasókörnek komoly ismeretterjesztő szerepe volt, 8 azon kívül, hogy összefogta a város iparosait. Tanítók, jogászok és más értelmiségiek tartottak előadásokat. Összejöveteleiket a Korona vendéglőben tartották. Évtizedeken át a legjelentősebb könyvtárral rendelkezett Várpalotán. 9

1895-ben ipariskolai rajztanfolyamot végzett „ernyedetlen szorgalommal” és „kiváló eredménnyel”. Az Ő nevéhez fűződik Várpalotán az Iparostanonc-iskola létesítése, melynek haláláig fizetés nélküli igazgatója volt. 1898-ban pedig állami költségen „gyümölcsészeti tanfolyam” elvégzésére ajánlotta a város. Ennek elvégzése után még nagyobb szakértelemmel irányította a gyümölcs- és szőlőtermelést.

Kezdeményezéseit nemcsak a mezőváros lakói, hanem a városi és tanügyi hatóságok egyaránt méltányolták. 1892-ben a főtanfelügyelő, 1895-ben Br. Hornig Károly veszprémi püspök elismerését fejezte ki fáradhatatlan szorgalmáért és alapos képzettségéért. 10

A grófi birtok eladása és parcellázása következtében nagy szükség volt földmérő tevékenységére is. Ezt a feladatot is hozzáértéssel végezte. A palotai szájhagyomány úgy tudja, hogy ezért fel is jelentették, mivel földmérnöki képesítés nélkül végezte ezt a munkát. Az ellenőrző méréseknél azonban kiderült, hogy mérései valóban mérnöki pontosságúak, ezért a későbbiekben háborítatlanul végezhette ezt a munkát is.

A 20 éves tanítói jubileumán 1896 jún. 4.-én szeretettel köszöntötték a mezőváros lakói s a hitközösség 220 tagja nevében egy díszes ezüst készletet adtak át. Országh János meleg hangú beszédben kérte az ünnepeltet fogadja el ajándékukat tiszteletük és hálájuk jeléül. A Veszprémi Független Hírlap Vidék rovatában emlékezett meg az ünnepségről 1896 jún. 13. számban. 11

Negyedszázados tanítói jubileumán 1901-ben szeretettel köszöntik tanítványai, a város polgárai és elöljárói egyaránt. A V.K.M.  elismerését fejezi ki az eddigi eredményes munkájáért. Az iskolaszéki tanács egyik tagja Füzy Antal verssel köszöntötte, mely egy pedagógus folyóiratban jelent meg. A vers címe Néptanító jubileuma. /Winkler Márton várpalotai főtanítónak/. 12

Népes családjáról való gondoskodás nemcsak a hétköznapi munkák teendőiben nyilvánult meg, de a nyugdíjjárulék pontos fizetésében, 13 balesetbiztosításban is. Gyermekei a 6 elemi iskola után a polgári iskolát végezték magánúton, melynek vizsgáira Ő készítette elő őket. Nemcsak saját gyermekei felkészítése, de a hozzá fordulók gyermekeinek polgári iskolai vizsgákra való felkészítése is teendői közé 15 tartozott. A gyermekek Veszprémben az Állami Polgári Iskolában vizsgáztak. A polgári iskola elvégzése után a 12 gyermek közül csupán egy gyermek: Pál nem tanult tovább, Ő lakatos lett. A többiek gimnáziumban, vagy tanítóképzőben, vagy kereskedelmi iskolában folytatták tanulmányaikat. Általában állami tisztviselő, vagy tanítóként dolgoztak.

Munkás, szorgalmas élete 54 évesen ért véget. A palotai szájhagyomány szerint tanítás közben, a tábla előtt lepte meg az alattomos halál 1911 szept. 19.-én. 16

Nagy veszteség volt a város lakóinak szeretett mesterük, tanítójuk elvesztése. Fájó szívvel kísérte utolsó útjára a szűkebb és a nagyobb család. Az utóbbiba a város lakóinak kétharmada tartozott. Halála után két héttel emlékbizottság alakult 8 taggal, akik síremlék állítását határozták el. Az emlékbizottság tagjai: Török Gyula, Országh János, Dr. Mézner Mátyás, Herceg Imre, Füzy Antal, Wildmann László, ifj. Molnár János, Widamon Károly voltak.

A síremlék megvalósítására felhívást tettek közzé s a Várpalotáról más helységbe került tanítványokhoz is eljuttatták. Hamarosan jöttek az adományok 2 koronától 40 koronáig terjedő összegben, ki-ki pénztárcájához mérten. Egy év múlva a r.k. temető egyik legszebb síremléke őrzi annak az embernek hamvait, aki példamutató harcos és szeretetteljes életével, a palotaiak szívében és emlékezetében nagyon sokáig él.

1906-ban a 30 éves érettségi találkozóra büszkén vitte magával gyermekeinek fényképét, mely a Tolnai Világlapja 1613. oldalán látható.

 

A CSALÁD 17

Feleség:          Stoffer Mária /1864 Mór – 1947 Veszprém/

Gyermekek:

Elemér:           tanító Ózd       György: mérnök 1 fia van

                                                József: kereskedő 8 gyermeke + 2 örökbe fogadott

Leontin:           tanítónő /sz. 1884/ Gyurkovits Istvánné Pusztavámon élt. 1 fia van.

László:             tanító /sz. 1887/ Zoltaira magyarosított. Bodajkon élt. 2 fia tanító

Anna:                          tanító /sz. 1896/ Kalupeczky Ferencné. Férj gyári tisztviselő Ózdon. Ferenc nevű fiúk van.

Viktor:             múzeumigazgató volt Erdélyben Désen. Felesége Ordean Ottilia. 2 fia, 2 leánya van.

Ella:                            tanítónő. Zumbok Jánosné. Férje jegyző volt Nagykapornakon. 1 lányuk meghalt, 2 fiúk van: orvos és katonatiszt a foglalkozásuk.

 

 

Béla:                           MÁV. tiszt Zoltaira magyarosított. Erdélyben vonalfőnök, felesége: Berki Magda. Krániczék unokatestvére. 1 lányuk van, Veszprémben tanít. Zoltai Judit, 2 fiú testvére van.

Pál:                  lakatos 1919-ben eltűnt. Nem tudnak róla

Károly:            postatiszt /sz. 1893/ Horványira magyarosított. 1 lányuk van.

Márton:          jegyző volt /1894-1946/ Felesége Háry Julianna. Zalaapátiban született, Szilveszter nevű gyermekük. 4 fiúgyermekük van: Márton /1924-1936/, Iván katonatiszt volt /1926-1944/ fronton halt meg. Sándor MÁV tiszt Jászberényire magyarosított /1921-1980/: 2 fiú: István, Sándor agrármérnök Szilveszter /1929-/ Nitrokémiánál közl. üzemmérnök. Felesége: Novák Margit, gyógyszerész. 2 gyermek: Szilárd műegyetemen tanul, Emese Hungarhotels Vállalatnál külker. üzemgazdász

Márton 6. elemi iskolai bizonyítványát 1909-ben Sárkány István osztálytanító írta alá. Ő akkor segédtanító volt.

Emil:                           kereskedelmi tisztviselő Móron /1901-/

Ödön:              adóhivatalnok /sz. 1903/ Zoltaira magyarosított

 

A családfa elmondása után néhány adat erejéig visszatérek az élő Winkler Mártonhoz, aki 1888/9 tanévben a r.k. fiúiskola közös értesítőjét elkészítette, mely sajnos nem került nyomtatásra, így csak a kézzel írott, de figyelemre méltó példányt mellékelem jegyzetben. 18 Valamint egy táblázatot a múlt század végén a főtanító járandóságairól. Azon kívül 1892-1902 közötti tanulók létszámát a r.k. fiúiskolában s a tandíj összegét tartalmazó táblázatot. 19. 20.

Halálának 70. évfordulóján a Várpalota város Hazafias Népfront Honismereti és Helytörténeti Munkabizottsága emlékünnepségen emlékezett meg szeretett tanítómesteréről. Sírjánál Dr. Huszár Pál a HNF. városi bizottságának elnöke mondott emlékbeszédet.

Ezt követően a Városi Népfront Bizottság tanácstermében Tenczel Károly a Honismereti Bizottság vezetője nyitotta meg a Winkler Márton életét és munkásságát bemutató kiállítást.

Az ünnepségről a NAPLÓ 1981 szept. 19. szombati számában Winkler Márton tiszteletére /Kiállítás, koszorúzás, megemlékezés/ címmel, és az 1981 szept. 23.-i számban – Tisztelgés hét évtized után is – címmel emlékezett meg. Ma utca viseli nevét a Rákóczi telepen. Lám a hálás utókor halála után sok évtizeddel sem feledkezett meg szeretett tanítómesteréről.

 

 

JEGYZET

 

1.Winkler Márton unokája Winkler Szilveszter elmondása szerint. Az oklevelet illetve nemesi levelet a levéltár nem adta ki. Bátyja és annak fia Winkler Sándor – aki agrármérnök – látták a nemesi levelet a levéltárban.

2.Kutnyánszky Lászlóné tanítónő a Winkler család rokonának elmondása szerint, aki családi jegyzetekből tudja.

3.A székesfehérvári bizonyítvány fénymásolata Tenczel Károlytól, több bizonyítvány is.

4.Winkler Károly tanítói oklevelének másolata szintén Tenczel Károlytól a HNF Helytörténeti Bizottságának vezetőjétől.

4/a      Jegyzőkönyv fénymásolata, melyben a palotaiak megígérik a választást.

5.Községi bizonyítvány Sörédről.

6.Winkler Márton levele mennyasszonyához Sörédről 1882 febr. 12.-én

7.1981 szept.19.-én tartott Winkler Márton emlékünnepségen Dr. Huszár Pál beszédében. /Idézet a 4. oldalról/.

8.Fodor Sári: Kulturális egyesületek és tevékenységformák 1920-1944 között Várpalotán. Kézirat 23.oldal.

9.Könyv és könyvtárkultúra Várpalotán Könczöl Imre tollából. 49. o. Veszprém Megyei Könyvtár évkönyve /Különlenyomat/ 1963.

10.Dr Palotay Ferenc apát, kanonok, pápai prelátus főtanfelügyelő 1892-ben írt elismerő és dicsérő levele az eredményes munkáért.

10.Br. Hornig Károly veszprémi püspök dicsérő, elismerő levele lelkiismeretes, áldásos, eredményes munkájáért 1895 márc.7.-én

11.Egy néptanító ünnepeltetése. Ezzel a címmel jelent meg a Veszprémi Független Hírlapban a tanító 20 éves pályafutásának alkalmából rendezett ünnepség beszámolója.

12.Füzy Antal takarékpénztári pénztáros, iskolaszéki tag, köszöntő verse 1901-ben.

13.Nyugdíjjárulékkal és biztosítással kapcsolatos különböző iratok.

14.Többirányú munkát bizonyító iratok.

15.Hülber Rudolf nevű tanítványának 6. osztályos bizonyítványa, később polgári iskola vizsgára is előkészített.

16.Winkler Márton halotti anyakönyvi kivonata.

17.A leszármazottakra vonatkozó adatok Winkler Márton unokájától Winkler Szilvesztertől kaptam, aki Balatonalmádi Petőfi S. u-ban lakik.

18.1888/9 tanév kézzel írott közös értesítőjének fénymásolata. Veszprém Püspöki Levéltár tulajdona az eredeti.

19.Díjlevél

20.Kimutatás 10 évi tandíj /1892-1902/ összegéről

21.Egyéb dokumentum /Adóhivatal kimutatása a tanító járandóságairól/

 

IRODALOM, FORRÁSOK, ADATKÖZLŐK

 

Fodor Sári:      KULTURÁLIS EGYESÜLETEK ÉS TEVÉKENYSÉGFORMÁK 1920-1944 KÖZÖTT VÁRPALOTÁN / Kézirat/

Fodor Sári:      VÁRPALOTAI ISKOLÁK TÖRTÉNETE Legrégibb időktől az államosításig / Kézirat/

Könczöl Imre:  KÖNYV ÉS KÖNYVTÁRKULTÚRA VÁRPALOTÁN Veszprém Megyei Könyvtár Évkönyve. 1965 / Különlenyomat /

MÁRTON ISTVÁN KÉZIRSTOS PEDAGÓGIAI KÖNYVE 1800-BÓL Sajtó alá rendezte Mészáros István /Veszprém 1987/ Megyei Pedagógiai Intézet/

Szíj Rezső:       VÁRPALOTA Fejezetek a város történetéből /Bp. 1960/

WINKLER MÁRTON EMLÉKÜNNEPSÉG VÁRPALOTÁN 1981 szept.19.

 

VESZPRÉM MEGYEI LEVÉLTÁR

VÁRPALOTA VÁROSI KÖNYVTÁR

VESZPRÉM PÜSPÖKI LEVÉLTÁR

 

KISS GÁBORNÉ HÜLBER MARGIT                  Várpalota Körmöcbánya u.

KUTNYÁNSZKY LÁSZLÓNÉ HÜLBER IDA        Várpalota Jókai u. 2.

TENCZEL KÁROLY                                          Várp. –Inota Készenléti lt. 5. ép.

WINKLER SZILVESZTER                                  Balatonalmádi Petőfi S. u. 21.

 

DOKUMENTUMOK MÁSOLATAI ÉS FÉNYMÁSOLATAI

 

Jegyzőkönyv

Másolat

Jegyzőkönyv. Mely felvétetett Vár-palotán 1883 év Március hó 10-én és a hitközség alulírott elöljárósága által. Alulírottak tekintve azt, hogy Péter József eltávozása következtében, mivel a pályázat hosszú időre tűzetett ki, az iskola tanító nélkül nem lehet, nehogy emiatt a gyermekek tanításában hiány legyen, azért elhatároztatott, hogy Winkler Márton úr helyettes tanítónak meghivassék. Kijelentjük egyúttal, mivel bizodalmunkat benne összpontosítjuk, a választás alkalmával szavazatunkkal, csakis Őt tiszteljük meg. Mely ebbeli határozatunkat saját kezűleg aláírva oly megjegyzéssel adjuk ki, hogy ezen jegyzőkönyv másolatban Winkler Márton úrral közöltessék. Kelt, mint fent. Boronkay Gábor isk. jegyző, Bán Ottó hitközségi jegyző, Steiner A. elnök, Rönkey Sándor másod elnök, Lakatos Ferencz iskola gondnok, Wiederlechner József isk. sz. tag, Tóth Ferencz isk. tag, Herczeg Imre isk. tag, Hoffer István isk. tag, Csaitsner József isk. tag, Piedl Antal isk. t., Simon János isk. t., Bragovitz Antal isk. tag, Menyhért János isk. tag. és templomgondnok, Országh János elöljáró, Gáll Kálmán elöljáró, Herczeg János elöljáró, Szmák Ferencz elöljáró, Widamon János elöljáró, Bátor József elöljáró, Baum Alajos elöljáró, Füzy Antal elöljáró, Herczeg József elöljáró, Szili Pál elöljáró.

 

Winkler Márton levele menyasszonyához

/Másolat/

Kedves Irmám!

Születése napján el nem mulaszthatom, habár rövid, de tiszta szívből származó kívánásaim által Önhöz vonzó végtelen szeretetemet kijelenteni. Ha képes volnék azt oly tökéletesen kifejezni, amit szertetem igaz s színészkedés nélküli: bizonyára meglepné; de jól tudom azt is, hogy nem szókat, hanem akaratomat fogja tekinteni. Éljen vígan s megelégedve, a velem osztó életpályán, melynek útjait rózsássá tenni törekedni fogok. Ön vigasztalására s az én egyedüli örömömre, terjedjenek végtelenbe boldog évei.

Kedves szüleit üdvözlöm.

Önt ezerszer csókolva , vagyok

Söréden 882 Február 12-én                                                  igaz szerető

                                                                                              Márton-ja

 

Dr. Palotay Ferencz levele

Másolat 

T. Winkler Márton róm. kath. kántortanítónak Vár - Palotán

A kerületi tanfelügyelő úr hivatalos jelentéséből értesítem, hogy tanító úr buzgósága, szorgalma, szakképzettsége, szelíd és szívet megnyerő bánásmódja minden dicséretet és elismerést érdemel, iskolája kiválóan, jól fegyelmezett, tanítványai minden egyes tantárgyból meglepő eredményt mutattak fel, szóval, hogy tanító úr nemes és szent hivatása teljes öntudatával bízva azon a magaslaton áll, melyet a nevelés és oktatás legszentebb ügye megkíván, és nem csak mint tanító, hanem mint nevelő is a gondjaira bízott gyermekeket szóval és példával iparkodik vallás erkölcsösen nevelni és szent egyházunk buzgó hű fiaivá nevelni: jelen soraimmal kedves kötelességemnek tartom tanító úrnak újólag és ismételten elismerő dicséretemet, legmelegebb hálámat és köszönetemet nyilvánítani, sok áldozattal járó eredményes és sikeres működéséért. Kívánom szívemből, hogy tanító úr lélekben és testben megáldva, még sokáig élhessen szent hivatásának és Isten szt. malasztja által istápolva még sokáig szolgálhasson azon ügynek, mely valamint az egyházra úgy a hazára nézve is a legfontosabb. Isten szent áldását kívánva és kérve további működésre, maradok jóakarója

                                                                                              Dr. Palotay Ferencz

                                                                                              apát kanonok, pápai prelátus

                                                                                              főtanfelügyelő

Sümegh 1892 szeptember 8-án

 

Másolat

204 isk. sz.

1895.

T. Winkler Márton tanító úrnak Vár - Palota

Egyházkerületi tanfelügyelőm hozzám intézett hivatalos jelentésében arról értesített, hogy a várpalotai felsőbb osztályban, mely tanító úr vezetése alatt áll, meglepő és dicsérendő eredményt észlelt, mely tanító úr fáradhatatlan szorgalmának alapos szakképzettségének tudandó be. Midőn ezen jelentést örvendetes tudomásul veszem, egyúttal nem mulasztom el, hogy tanító úrnak a valláserkölcsös és hazafias népnevelés szent ügyének tett eme kiváló érdemei és működése fölött főpásztori elismerésemet és dicséretemet ne nyilvánítsam, kérve Istent, hogy tanító urat buzgó törekvéseiben szent malasztjával támogatni kegyeskedjék. Adja Isten, hogy tanító úr lelki, testi áldásokkal elhalmozva szentegyházunk és édes hazánknak még igen sok buzgó fiakat, hasznos munkás, szorgalmas polgárokat nevelhessen. Fogadja tanító úr szívem teljéből eredő főpásztori és atyai áldásomat, mellyel vagyok jó kívánója Tanító úrnak.

 

Veszprém 1895 mártius 7-én                                                                       Károly

                                                                                                          püspök

 

Egy néptanító ünnepeltetése

/Saját tudósítónktól./

Várpalota, jún. 8.

A hála egy nemes tényéről értesítem a t. hírlapirodát. Vajha akiket illet a veterán tanítókról sokszor így emlékeznének meg.

Nem valami úgynevezett, „sikerült mulatságot” fogok itt leírni – ami különben is nálunk már megszokott dolog – nem más valamit, „ mi egyszerűbb é…..gis imponálóbb s aminek ünnepies…… leget nem a külső fény csillogása ad, ……erkölcsi tanulsága.

E hó 4-én, Úrnap délutánján…..egy küldöttség Winkler Márton helybeli közszeretetben álló róm. …….főtanítónak a hitközség 220 tagjának milleniumi ajándékát egy díszes ezüst készletet, a doboz tetején a fe……..Emlékül szeretett főtanítónak…… ……tünk jeléül, a várpalotai róm. kat. hitközség tagjai 1896. jún. 4.

Országh János Meleghangú üdvözlőbeszédében kérte az ünnepeltet, fogadja szívesen tisztelőitől ezen csekélységet, amivel nem megjutalmazni kívánják, mert kifizethetné meg méltóképpen magasztos, de fáradságos munkáját a nemzet napszámosának – de fogadja el emlékül a szülőktől és barátaitól, mint csekély jelét ama nagy tiszteletnek és hálának, amit iránta szíveikben éreznek.

Winkler Márton meghatottan válaszolt. Köszöni – úgymond - a szíves megemlékezést, de amit az ő fáradozásában, munkásságában érdemnek tekintenek, az neki hivatása, kötelessége. Mint eddig – húsz éves tanítói pályáján - úgy ezután is szellemi és fizikai erejének teljes odaadásával fogja szolgálni azt az eszmét, melyet mint tanítónak, mint jó magyarnak szolgálni kell. Úgy becsüljük, úgy tartsák meg szíveikben mindha, ahogy ő igyekszik betölteni hivatását.

A szép beszédet a küldöttség megilletődve hallgatta, s az ünnepeltet éljenezve távozott.

 

F-y A-1.

Veszprémi Független Hírlap 1896 jún. 13. XVI. évf. 24. szám

Vidék rovatban 2. oldal

NÉPTANÍTÓ JUBILEUMA (Fűzy Antal verse)

/ Winkler Márton várpalotai főtanítónak /

Vigyen babért, virágot más a hősnek,

Ki szépet írt, országokat teremt,

Dicsérje más a szárnyaló nagy elmét,

Mely feltárja a roppant végtelent.

Magasztaljon hatalmat, gazdagságot,

Aki az olyanért hevülni tud:

Akik sosem szerették a virágot,

Azoknak én nem viszek koszorút.

Ki engem nem ért, azt én sem értem,

Az érdemet én a szívemmel mérem.

 

Szebb alkotása nincs a Teremtőnek

A szívnél, melyben szeretet lobog.

E szent láng, melynél a világ melegszik.

S ha szívről szólok, terád gondolok.

A tiédbe a szívek alkotója

Fönségesebb, tisztább lángot lehelt,

Hogy járj előttünk fénylő példaképen

S a gyöngét, csüggedőt hozzá emeld.

S te azt a lángot megosztottad vélünk,

Lettél atyánk, tanítónk és vezérünk!

 

Emlékszem én s velem sok ifjú társam,

kik hallgattuk a te beszédedet,

Hogyan tanultuk megszeretni tőled

Istent, királyt, hazát és nemzetet.

S hallgatva rád, éreztük, hogy szívünkben

Az értelemnek hajnala derül

És éreztük a vérünk lüktetését,

Zengvén: Hazádnak rendületlenül!

Így múlt sok év, elmúlt egy negyed század

S te templommá avattad ezt a házat.

 

 

Templom a ház s te annak lelkes papja,

Hirdetvén itt a szent eszményeket:

Hitet, tudást, mely lángot gyújt a szívben

S boldogság útjára rávezet.

Itt lelkesítsz, hogy egy szent czélra törvén,

Küzdjön az ész és dolgozzék a kar,

S tegyük naggyá, dicsővé ezt a földet,

Mely szült, nevelt, ápol és eltakar.

S hogy bíztatásod hathatósabb légyen,

Te jársz elől, tündöklő példaképen!

 

S bár jól tudod, hogy az apostoloknak

Szűken fizet e földi nemzedék,

Még sem pihensz, csak mész tovább, míg lelked

Miként a fáklya, elhamvad, elég.

eszméidet nem zsoldért prédikálod,

a te munkád meg nem fizethető!

Jutalmad az, ha melyet ápolgattál,

A fának sok, nemes gyümölcse nő.

És lesz gyümölcse, mert el nem maradhat:

A te lelkedből hullt harmat.

 

Verejtéked csak hullasd itt e földre,

Mely látta a honszeretők hadát,

A te munkád sem kisebb azokénál

Te küzdesz, hogy megtartsuk a hazát!

taníts, vezess, harczolj tovább csak értünk,

Ó, áldott ez a csendes küzdelem,

Mely néked, a mulandó földi kincsnél

Értékesebb, örök babért terem.

Hirdetni fogják a jövendő évek:

derék napszámosa volt nemzetének!

Füzy Antal.

Valószínűleg valamely pedagógus folyóiratban közölték talán a Tanítóegyesületi Értesítő 827-828 oldal

 

KÖZSÉGI BIZONYÍTVÁNY

Melynek erejénél fogva alulírott Várpalota /Veszprém megye/ mezőváros elöljárósága által ezennel hitelesen bizonyíttatik, hogy Winkler Márton úr várpalotai róm. katholikus vallású 41 éves nős, okleveles iskolai tanító a várpalotai iparos tanonc iskola igazgatója városunk képviselő testületének határozatából a községi faiskolák kezelésének felügyeletével bízatott meg. Hogy arra a kellő szakképzettséget megnyerje s általa a mintegy 10000 lakóst számláló, nagyobbrészt szegény sorsú földműves  néppel – a kipusztított szőlők egy némely részének kárpótlására – a gyümölcsészetet megkedveltessük, nevezettet a hirdetett gyümölcsészeti tanfolyamra állami költségen leendő felvételére a Nagyméltóságú földművelésügyi m. kir. miniszter úr Ő Kegyelmességének alázatos kéréssel melegen ajánljuk. –

Várpalota 1898. február 16

Berky János                            Domján Károly                                   Magyar József

jegyző                                     pleb. h.                                               v. bíró

Pecsét: Várpalota mezőváros Bírói Hivatala

 

DÍJLEVÉL

/másolat/

Törzsfizetés                            a r.k. hitközség           havonként                   1000    Korona-fillér

Korpótlék                                államsegély                        -„-                                      500      -„-     -    -„-

Tandíjváltság                                 -„-                                -„-                                      493      -„-     -    -„-

Ismétlő iskolai tandíj              Vp. község                  negyedévenként            157      -„-     50–„-

Szegény gyermekek utáni tandíj Vp. község                        -„-                         60      -„-     -    -„-

Uradalmi járulék                    Vp.-i uradalom                       évi                        42      -„-     -    -„-

Alapítványi kamatok              Alapítványi hiv. Veszprém                                                   

                                               és Vp. hitközség                     évi                        46      -„-     20 -„-

Személyi pótlék                      államsegély                havonként                      200      -„-     -    -„-

Gazdasági ism. isk. tandíj      Vp. község                  negyedév.                        33      -„-    33 -„-

Iskolafűtés átlaga                   Vp. r. k. hitközség       havi                                300       -„-      -   -„-

Földmunkaváltság                              -„- júniusban   évi                                    40        -„-     -   -„-

Szántóföld és rét bérletből                                        ½ éves részl.                  403      -„-    42   -„-

11 hold 842 n. öl

Búza    3Hl 60 l           gr. Witzleben uradalom         negyedévenként              51      -„-    52   -„-

Rozs     7Hl 40l                        gr. Witzleben uradalom         negyedévenként              80      -„-    86   -„-

Tűzifa  16 öl                gróf Witzleben uradalom      negyedévenként            120      -„-     -     -„-

Tűzifa  8 öl                  Vp. község                              negyedévenként              56      -„-     -     -„-

Bor      1Hl 20l                        gróf Witzleben uradalom      negyedévenként              60      -„-     -     -„-

Stóla /kántori/            a hívektől                               időlegesen                     220      -„-     -     -„-

Szt. János képnél 9 litániáért gr. Witzl. urad.           negyedévenként                 4     -„-     72  -„-

Passió ének betanításáért      r.k. templompénztár  húsvétkor                         20      -„-     -     -„-

Természetbeni lakás                                                                                       200      -„-     -     -„-

Kert                                                                                                                     -                           

                                                                                              Összesen:        4088 Korona 55fillér

Várpalotán 1911 április 30.

 

Sárkány István                                    Dombján Károly                     Kránicz Kálmán

iskolaszéki jegyző                   iskolaszéki elnök                    püspök megbízásából

                                               plébános                                 egyházmegyei tanfelügyelő

KIMUTATÁS

/MÁSOLAT/

a várpalotai róm. kath. fiú-iskolába tényleg bejáró tanulókról a legutóbb lefolyt 10 évben. Winkler Márton tanítót megillető tandíj járulék megjelölésével.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A tényleg iskolába                  A tényleg iskolázott tanulók                                      Jegyzet

járt tanulók száma                 utáni tandíj járulék

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tanév              Tanulók           2 korona jár.   Összeg 4 korona jár.   Összeg             Összesen

                                               tanuló után     Korona            tanuló után     Korona                        Korona

1. 1901-1902     184               140                  280           44               176                     456

2. 1900-1901     201               151                  302           50               200                     502

3. 1899-1900     189               151                  302           38               152                     454

4. 1898-1899     190               151                  302           39               156                     458

5. 1897-1898     178               141                  282           37               148                     430

6. 1896-1897     188               156                  312           32               128                     440

7. 1895-1896     189               146                  292           43               172                     464

8. 1894-1895     188               151                  302           37               148                     450

9. 1893-1894     184               153                  306           31               124                     430

10.1892-1893    175               148                  296           27               108                     404

Összesen:        1866                1488                2976    378                  1512                4488

 

A 10 évi tandíj összege 4488 Korona, akkor átlag kerek összegben 448 Korona,azaz: Négyszáznegyven nyolc korona

Várpalota, 1902 évi december hó 1-én

Antal Lajos                                                                 Dombján Károly

iskolaszéki jegyző                                                      pleb., iskolaszéki elnök és igazgató

Méret/terjedelem: 
p. 12.