[Irattár]

A Krúdy Gyula Városi Könyvtár
telematikai fejlesztése
és információs szolgáltatásai

Az új, korszerű szolgáltatások bevezetéséhez és az alapszolgáltatások színvonalának emeléséhez napjainkra nélkülözhetetlenné vált az információtechnológia alkalmazása. A különböző könyvtári munkafolyamatok gépesítésével gyorsabbá, megbízhatóbbá válik az állományalakítás (új könyvek, folyóiratok rendelése, leltárba vétele, az elhasználódottak törlése stb.), a kölcsönzési forgalom regisztrálása (kölcsönzés vonalkód használatával, a késedelmes olvasók felszólítása, az előjegyzett könyvek figyelése, napi statisztikák készítése stb.), sok adminisztrációs terhet véve le a könyvtárosok válláról. A hagyományos cédulakatalógust felváltó számítógépes adatbázis biztosítja a könyvtár dokumentumállományának sok szempontú feltárását és visszakeresését, ezenkívül a hálózati kapcsolatok révén lehetővé válik távoli adatbázisok lekérdezése is.

Könyvtárunk létérdeke, hogy bekapcsolódhassunk a kiépülőben levő országos információs rendszerbe, hozzáférhessünk a megyei könyvtárak, szakkönyvtárak, felsőoktatási könyvtárak által épített adatbázisokhoz, hasznosíthassuk szolgáltatásaikat, közvetítve azokat a helyi felhasználókhoz, a város lakosságához.

A számítástechnika könyvtári alkalmazásában rejlő perspektívák először 1991 decemberében váltak közeli realitássá számunkra, amikor rendkívül kedvező fejlesztési hozzájárulás befizetésével megrendelői lettünk a Könyvtári Egyesülés megbízásából kifejlesztésre kerülő TextLib integrált könyvtári programnak. Várpalota város önkormányzatának támogatásával 1992-ben tehettük meg az első lépést a könyvtár számítógépes eszközparkjának kialakítására, amikor megvásároltunk egy korszerű személyi számítógépet a hozzá kapcsolódó perifériákkal (IBM PC 486 + STAR JET 8 II. lézernyomtató).

1995-ben pályázati támogatások segítségével tudtunk előrelépni a hardvereszközök beszerzése terén: a Nemzeti Kulturális Alap pályázatán CD-ROM meghajtó vásárlására nyertünk támogatást, ezenkívül a Soros Alapítvány által meghirdetett pályázaton a Veszprém megyei közművelődési könyvtárak hálózati kapcsolatának kiépítéséhez kaptunk közös támogatást (modem vásárlására, meglevő számítógépünk felújítására és memóriakapacitásának bővítésére, operációs rendszer vásárlására). Ugyanebben az évben felvételt nyertünk a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Programban részt vevő könyvtárak, ezen belül a HUNGARNET Egyesület tagjai közé. A program célja, hogy közvetítse az információs infrastruktúra területén igénybe vehető hazai és nemzetközi kedvezményes szolgáltatásokat.

1997-ben teljes körű állományellenőrzést és katalógus revíziót végeztünk, ezzel egy időben elhelyeztük a dokumentumokban a vonalkódcímkéket. Ugyanebben az évben kiépítettük a lokális hálózatot (soros topológiájú koax kábeles Ethernet hálózat), és kapcsolt telefonvonalon keresztül egy számítógépről internet elérési lehetőségünk volt (szolgáltató: HUNGARNET Egyesület). Számítógépes eszközparkunk két számítógéppel bővült a Nemzeti Kulturális Alap pályázatán.

1998-ban önkormányzati támogatás révén egy új munkaállomással és három vonalkódolvasóval gyarapodtunk. Ebben az időszakban már különböző könyvtári építésű számítógépes adatbázisokat és CD-ROM adatbázisokat is szolgáltatni tudtunk olvasóinknak: az Eötvös Károly Megyei Könyvtár által épített közhasznú információs adatbázist (TEXTAR), ill. a megyei napilap cikkeit feldolgozó adatbázist (MicroIsis), valamint a Hypermedia Systems Kft. havi frissítésű Jogtár CD-ROM adatbázisát, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Irodalmi Bibliográfia adatbázisát és Szociológia adatbázisát, valamint az Országgyűlési Könyvtár által épített PRESSDOK sajtófigyelő (társadalomtudományi) adatbázist.

Az 1999-2001-ig terjedő időszak nagyon fontos volt a fejlesztések szempontjából, mert a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma telematikai pályázatai segítségével és Várpalota Város Önkormányzatának céltámogatásával nagy lépéssel jutottunk közelebb céljainkhoz, hogy közvetíteni tudjuk a modern információtechológia kínálta tudásanyagot a felhasználóknak.

1999-ben a NKÖM telematikai pályázata segítségével két újabb számítógépet, operációs rendszereket vásárolhattunk, s lehetőséget kaptunk a meglévő gépek felújítására. Ebben az évben kezdődött el a kurrens beszerzésű dokumentumok számítógépes bibliográfiai feltárása, valamint a könyvtári állomány visszamenőleges feldolgozása TextLib integrált könyvtári programmal, melybe minden munkatárs bekapcsolódott. A hagyományos cédulakatalógus retrospektív konverziójához – azaz a honosításhoz – felhasználtuk a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár ún. könyv adatbázisát, mely az Új Könyvek 1964-1998. évi tételeinek bibliográfiai rekordjait tartalmazta.

2000-ben a NKÖM telematika pályázatán újabb számítógép és operációs rendszer, valamint egy szkenner került a birtokunkba. Ebben az évben önkormányzati célelőirányzatból 2 000 000,- Ft-ot kaptunk a lakossági internetszolgáltatás beindításához, melynek révén kiépült a 64 Kbit/s sebességű bérelt vonal (szolgáltató: HUNGARNET Egyesület), és vásároltunk egy lézernyomtatót. 2000 decemberétől nyújtunk lakossági internet hozzáférést a könyvtár látogatóinak (ekkor még két csak munkaállomásról), s ettől az időponttól a könyvtári hálózat valamennyi munkaállomásáról elérhető lett az internet.

2001-ben a NKÖM telematika pályázatán elnyert támogatásból két újabb munkaállomással bővítettük a helyi hálózatot. 2001 júliusában készült el a városi könyvtár hivatalos honlapja, melyet folyamatosan bővítünk és naprakész, friss információkkal látunk el a könyvtár gyűjteményéről, szolgáltatásairól és rendezvényeiről (http://www.krudylib.hu).

A 2002. év hozza el a legnagyobb fordulatot a számítógépes fejlesztésben, amikor Széchenyi Terv program keretében "Az információs társadalom megvalósításában közreműködő közművelődési könyvtárak támogatása" című pályázaton (SZT-IS-2) elnyert több mint 2 000 000,- Ft-ból hat multimédiás számítógépet és egy tintasugaras nyomtatót vásároltunk a lakossági internetszolgáltatás bővítése céljából, ezenkívül korszerűsítettük a helyi hálózatot, valamint 2002. januártól nyílt lehetőség megbízási díjas rendszergazda alkalmazására.

A Széchenyi Terv pályázat keretében vállalt kötelezettségként Várpalota Város Önkormányzati Képviselő-testülete 295/2001. sz. határozatával célelőirányzatot biztosított arra, hogy a pályázat időtartama alatt, 2002. május. 1-től 2003. április 30-ig ingyenesen használhassák az internetet a könyvtár beiratkozott olvasói. Ezen időszak alatt rengeteg látogatónk (köztük a felnőtt és idősebb korosztály) ismerkedett az internet világával, s „szörfözött” a kimeríthetetlenül gazdag információs szupersztrádán. (A támogatás időszaka alatt 5043 alkalommal vették igénybe olvasóink az ingyenes internetszolgáltatást.)

Inernetezők Krúdy Gyula Városi Könyvtárban

A Széchenyi-terv pályázat idején rendkívül népszerű volt
az ingyenes internet szolgáltatás (2002-2003)

A pályázat keretén belül két könyvtáros elvégzett egy internethasználattal kapcsolatos tanfolyamot, s megszerzett tudásukat 20 órás tanfolyamokon adták át az érdeklődőknek, melyen 60 fő beiratkozott olvasó vett részt. Elsősorban azoknak a felnőtt olvasóinknak igyekeztünk segítséget nyújtani, akiknek ez idáig nem volt alkalmuk megismerkedni az új kommunikációs csatorna sokféle lehetőségével (elektronikus levelezés, közhasznú információkat tartalmazó webhelyek, teljes szöveges adatbázisok, könyvtári katalógusok, elektronikus könyvtárak stb.).

2003. május 1-től ismét térítéses szolgáltatásként nyújtjuk az internet- és számítógép-használatot gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt, azonban igyekszünk kedvezményeket biztosítani a rászorulóknak: a helyi Cigány Kisebbségi Önkormányzat által kedvezményezett olvasóink és a város civil szervezetinek képviselői meghatározott óraszámú ingyenes internethasználatra jogosultak.

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és az EBSCO Publishing között létrejött országos felhasználási szerződés következtében 2003 szeptemberétől elérhetők könyvtárunkban is az EBSCO Information Services adatbázisai, amelyek közel 8000 angol nyelvű szakfolyóirathoz nyújtanak hozzáférést az interneten keresztül: társadalom- és természettudományok, gazdaságtudomány, orvostudomány, egészségügy, pedagógia témakörökben.

2003 decemberére befejeződött a városi könyvtár állományának retrospektív katalóguskonverziója, megteremtve a lehetőségét a számítógépes kölcsönzés bevezetésének. A számítógépes kölcsönzés előkészítéseként 2003 júliusában tanfolyamot szerveztük a könyvtár munkatársainak a TextLib program olvasószolgálati moduljának gyakorlására, melyet az InfoKer Számítástechnika-alkalmazási Szövetkezet munkatársa tartott.

A 2004. január 6-tól tértünk át a hagyományos tasakos kölcsönzésről a számítógépes kölcsönzésre a TextLib integrált könyvtári programmal. Az átállás zökkenő nélkül zajlott, s mind a könyvtárosok, mind az olvasók hamar megszokták és megszerették, mert szinte az első naptól nyilvánvalóak voltak az előnyei: a kölcsönzési tranzakciók gyors és precíz lebonyolítása, a dokumentumok útjának (a példány státuszának) nyomon követhetősége, az előjegyzések és a késedelmes olvasók adminisztrációjának kezelése stb.

Számítógépes kölcsönzés a Krúdy Gyula Városi Könyvtárban

Számítógépes kölcsönzés a TextLib programmal

2004. június 28-án Várpalota, Berhida, Pétfürdő, Öskü, Ősi, Tés települések önkormányzati képviselő-testületei létrehozták a Várpalota Kistérség Többcélú Tárulást, mely a könyvtári szolgáltatások terén az alábbi feladatokat látja el:

bullet

Térségi könyvtári szolgáltatások nyújtásának összehangolása (térségi információs könyvtári hálózat; könyvtárközi kölcsönzési rendszer kialakítása, összehangolása, gyors szolgáltatás; térségi ellátó rendszer kiépítése; állománygyarapító terv készítésének összehangolása, közös terv készítése)

bullet

Könyvtári adatbázis, információs informatikai szolgáltatási rendszer fenntartása, azonos programok alkalmazása, internetes szolgáltatás kiépítése és működtetése

bullet

Szakmai műhelyek létrehozása, tapasztalatcserék szervezése

bullet

Térségi információs adatbázis létrehozása, működtetése

bullet

Pályázatfigyelés, tanácsadás, közös pályázatkészítés, pályázati forrásgyűjtés, a megvalósítás szervezése

A Belügyminisztérium 2004. évi pályázatán a Várpalota Kistérség Többcélú Társulás 3,8 millió Ft-ot nyert el könyvtári fejlesztésre, amelyből a Krúdy Gyula Városi Könyvtár 1 millió Ft-tal részesült. A támogatásból megvalósult régi vágyunk: számítógépes katalógusunk interneten való közzététele (a TextLib program WWW szerver moduljának megvásárlásával), valamint beszereztük a könyvtárközi kölcsönzést segítő ARIEL elektronikus dokumentumküldő szoftvert és egy számítógépes munkaállomást.
2004 augusztusától a korábbi bérelt vonal helyett a kisebb fenntartási költséget igénylő, ugyanakkor gyors adatátvitelt biztosító ADSL vonalon történik az internetszolgáltatás, melynek szolgáltatója továbbra is a HUNGARNET Egyesület (NIIF Program).

Számítógépes katalógusunk 2005. január 26-tól érhető el az interneten, mely lehetőséget nyújt a könyvtári állományban való több szempontú keresésre és a rendelkezésre álló vagy éppen kikölcsönzött példányokról való tájékozódásra, a legújabban beszerzett dokumentumok (újdonságok) keresésére, ezenkívül az olvasók saját kölcsönzési adataikat (a náluk levő dokumentumokat és azok határidejét) is megtekinthetik. Mindezeken felül a partner könyvtárak könyvtárközi kölcsönzést is kezdeményezhetnek az online katalógus segítségével.

Összegzésül megállapíthatjuk, hogy az elmúlt évek kiemelkedő jelentőségű pályázatai (telematikai pályázatok, Széchenyi Terv pályázat és a Belügyminisztérium kistérségi pályázata) révén, valamint Várpalota Város Önkormányzati Képviselő-testületének jelentős mértékű támogatása és a Könyvtárpártoló Alapítvány hozzájárulása eredményeként napjainkra kialakult a városi könyvtár korszerű infrastruktúrája: kiépült a csillagkapcsolt, UTP kábelezésű hálózat 21 számítógéppel (3 szerver, 18 munkaállomás), bővültek hardver- és szofvereszközeink (3 nyomtató, 1 szkenner, CD-írók, szünetmentes áramforrás, digitális fényképezőgép, irodai és képszerkesztő programok stb.), megteremtve a lehetőségét komplex információs szolgáltatások nyújtásának 8 olvasói munkaállomáson.

Olvasói internetes munkaállomások a Krúdy Gyula Városi Könyvtárban

Olvasói internetes munkaállomások

A városi könyvtár látogatóinak igény szerint lehetőségük van az internet használatára (böngészés, WEB alapú levelezőrendszerek használata, állományok letöltése és nyomtatása stb.), a szövegszerkesztő, táblázatkezelő, adatbázis-kezelő, prezentációkészítő programok használatára, ezenkívül CD-ROM adatbázisok (COMPLEX CD Jogtár, lexikonok, adattárak stb.) és ismeretterjesztő CD-ROM-ok (egyes gépeken DVD-k) használatára, s végül de nem utolsósorban elérhetik az interneten nyilvánosan hozzáférhető adatbázisokat és könyvtári katalógusokat. A könyvtárosok napi munkájuk során rendszeres segítséget nyújtanak az olvasóknak az internethasználathoz és a számítógépes információkereséshez.

Utolsó módosítás: 2007.01.31.

[ A lap tetejére ]