Rólunk írták...

Palotai Hírlap

2002. március 1.

Az ínyenc hagyománya

Krúdy Gyulának, a magyar irodalom városunkhoz is kötődő nagy ínyencének tiszteletére immár negyedik alkalommal rendezte meg vacsoráját az író nevét viselő palotai könyvtár és a Két Bagoly Fogadó.

A vendéglátóhelyen február 15-én tartott rendhagyó összejövetelen - mint azt köszöntőjében Koncz Józsefné elmondta - a hagyományoknak megfelelően idén is a legendás álmoskönyv szerzője által ízletesnek minősített magyar ételek mellett irodalmi fogásokkal is meglepték a közönséget a szervezők. Praznovszky Mihály, a vacsorák állandó házigazdája ezúttal nem csak a Vámosné Sipos Éva tanárnő felkészítése nyomán mikrofon elé lépő Kósa Ivett tanuló és Juhász Péter főiskolai hallgató színvonalas és hangulatos felolvasásával tette feledhetetlenné az estet, hanem azzal is, hogy Balatonfüredről hozatott cimbalmost.

Praznovszky Mihály, a Petőfi irodalmi múzeum címzetes főtanácsosa bevezetőjében felhívta a hallgatósága figyelmét: Krúdynak legalább olyan mély kötődése volt a cigányzenéhez, mint a nőkhöz vagy a gasztronómiához; legalább annyit foglalkozik vele írásaiban is, mint a másik két izgalmas témával. Az író életműve olyan legendákkal van tele, amelyekben főszerep jut a pincérnek, a vendéglősnek és a cigányzenésznek. Krúdyval kapcsolatban csakúgy maradtak fenn adomák, anekdoták Kis Józsefről a jeles lapszerkesztőről, Nagy Endréről a híres publicistáról, kabarészerzőről, mint a maga korában megkülönböztetett tisztelettel és rajongással övezett Benczi Gyuláról, aki abba tudott belehalni, hogy még egy utolsó szép nótát eljátszott a hegedűjén.

A vacsora Krúdyhoz méltóan kiadós és a fogadó szakácsainak szaktudását dicsérően igazi lakoma volt: libatöpörtyű lilahagymával, Újházi tyúkhúsleves, kisadag csirkepörkölt galuskával, illetve kacsasült párolt vöröskáposztával, amelyhez köretként knédlit szolgáltak fel. Természetesen a desszert stlílszerűen fánk lett; a menü fontos kiegészítőjeként kóser szilvapálinkát, badacsonyi olaszrizlinget, egri bikavért fogyaszthattak a vendégek. Az est folyamán a műsort megszakítva Praznovszky Mihály a fogadónak - vezetőjének Fülöp Nándornénak - ezúttal is ajándékkal kedveskedett, illetve fontosnak tartotta bemutatni a két szakácsot, Dancsó Tamást és Sevinger Róbertet.

A fiatal előadóktól az irodalmi ínyencségek sorában az örömteli étkezések és a szép nők, asszonyságok közötti összefüggésről, Újházi Edéről, a bor varázsáról egyaránt hallhattunk egy-egy összeállítást. Az egyes fogások elfogyasztása közben a cimbalomjáték vitt vissza azokba az időkbe, amikor a magyar konyha erősségeire még elegendő idő és figyelem jutott.

Az est vége felé Ármás János újságíró készített rövid kis interjút, amellyel azt az elismerést is kifejezésre szerette volna juttatni, hogy a két fiatalember évek óta képes faarccal végignézni, hogy köröttük egy teremre való ember jóízűen falatozik, míg ők koplalni kénytelenek, míg ők csupa olyan szöveget olvasnak fel, amelytől mindenkinek összefut a nyál a szájában. Kósa Ivett harmadikos gimnazista Krúdy iránti rajongásáról beszélt, miután megtudhattuk róla, hogy lelkes irodalmi színpados. Juhász Péter ugyancsak elmondta, mennyire büszke, hogy a Krúdy vacsorák részese lehet. Az ELTE tanítóképző főiskolájára és az egyetem jogi karára párhuzamosan járó fiatalember éppen most kezdte meg új szemeszterét.

A szervezők az est végén most is bejelentették: jövőre is várják a dupla élményt jelentő rendezvényre a népes közönséget.

K. L.

Palotai Hírlap, 2002. (II. évf.) 3. sz. 9. p.

[ A lap tetejére ]