<<< ["Seherezádé lánya" című olvasópályázat] >>>

Seherezádé lánya

Női sorsok, női történetek Keletről és Nyugatról
 

Seherezádé lánya című olvasópályázat logója (Temesi Péter alkotása)Alessandro Baricco: Selyem

El lehet-e mondani azt, amire nincs szó? A titokzatos, csodálatos japán kultúra szimbolikus utalásokkal fejezi ki az európai szellem számára a filozofikus mélységeket. Így van ez képzőművészetükben, zenéjükben, színházukban, erotikus kultúrájukban, hétköznapjaikban, melyeket nem nehéz felfedezni a kisregény világában. Egyes jeleneteiben könnyen asszociálhatunk a kabuki vagy a tusrajzok elemeire, melyekben a csönd, az üresség szerepe ugyanolyan fontos, mint a tárgyaké, eseményeké.

A szikáran takarékos szöveggel előadott történet a 19. század közepén játszódik. Hervé Joncour egy dél-francia kisváros módos, kiegyensúlyozott házasságban élő polgára, aki minden évben kénytelen végigutazni Eurázsián, hogy a helyi selyemipar számára egészséges hernyólárvákat csempésszen a távoli, idegenektől elzárt Japánból. A több hónapos beszerző út egy sorsszerűen nagy szerelmi találkozáshoz vezet, melynek testi beteljesületlenségét a selyem metaforája hordozza. A szenvedélyek erotikával átszőtt varázsát a selymek finom, szinte anyagtalan tapintása fejezi ki. Költői nyelvezetének eleganciája magával ragadja az olvasót. Kiérlelt mondatai azt az érzetet keltik, mintha a következőkben bármi megtörténhetne. Pedig szinte törvényszerűen halad a történet a csattanó végkifejlet felé.

A mű sejtelmes varázsát, finom kidolgozású enigmatikus közlendőjét valójában mesterien összetett, míves formájával közvetíti. Ezt a "rejtjelezettséget" a szöveg zeneiségével, a posztmodern prózára jellemző áttételességgel, epikai rímekkel és referenciákkal teremti meg. A mesterien megírt, finom mívű elbeszélő mű nem könnyű, de kétségtelenül szórakoztató olvasmány.