<<< [Fátyol és tűsarok című olvasópályázat] >>>

Fátyol és tűsarok

Női sorsok, női történetek Európából
 

Fátyol és tűsarok című olvasópályázat logójaIan McEwan: Vágy és vezeklés

Az 1948-ban született Ian McEwan a modern angol próza egyik emblematikus alakjává nőtte ki magát, számos irodalmi díj birtokosa. A Vágy és vezeklés című műve magában hordozza a személyes kapcsolatokat és az érzelmi életet aprólékosan feltáró érzékenység-regény (novel of sensibility), valamint a posztmodern egyes ismérveit. A realizmus és a fikció különösen szép, játékos - mondjuk ki nem szégyenkezve -, megható keveréke, igazi "angol regény", mely az elit kultúra és a tömegkultúra közötti övezetben helyezkedik el.

A történet 1935-ben veszi kezdetét. A tizenéves, írói fantáziával megáldott kislány, Briony Tallis szerelmes lesz az egyetemista Robbie-ba, aki azonban nővérét, Ceciliát szereti. Briony rajtakapja a szerelmeseket, és bosszúból azzal vádolja meg a fiút, hogy megerőszakolta unokatestvérét, így Robbie-t elítélik. A regény napjainkig kíséri végig Briony életét, s középpontjában a szégyen és a megbocsátás, a jóvátétel és a nehéz feloldozás megrendítő vizsgálata áll.

A Vágy és vezeklés négy részből épül fel, melyek terjedelemben és az elbeszélő módban különböznek egymástól. Amikor a regény első részét olvassuk, az a benyomásunk, hogy Jane Austen világában járunk. Minden világos az első olvasásra, talán az egyedüli újszerű benne az, hogy több szereplőn keresztül láttat a szerző. Még a helyszín is hagyományos: az angol vidék. A második rész háborús regény, egyes kritikusok szerint ez a rész talán a legjobb angol háborús regény. De az olvasót a befejező rész lepi meg igazán. Tudniillik kiderül, hogy az előző három rész narrátora maga Briony Tallis, aki a történtekről regényt írt, utolsó regényét, "amelyiket elsőnek kellett volna megírnom". Ennek a regénynek több változata létezett, az első 1940 januárjában készült, az utolsó pedig ötvenkilenc évvel utána. Igyekezett mindent megörökíteni, de „bűnfeltáró emlékiratomat mindaddig nem lehet kiadni, amíg bűntársaim élnek”, állapítja meg keserűen. A boldog befejezés pedig csak a regény utolsó változatában szerepel, mert a két szerelmes még a háború elején meghalt, a harmadik részben leírt találkozás már csak fikció. "Ki hinné el szívesen, hogy soha többé nem találkoztak, hogy soha nem teljesült be szerelmük? Ki akarná elhinni ezt, hacsak nem a legsivárabb realizmus jegyében? Nem tehettem meg velük." Végső jó cselekedet az, hogy "élni hagyom a szerelmeseket, végül pedig egyesítettem őket".
Ezzel Briony Tallis vezeklése véget ért. Ha más nem, akkor az olvasó megbocsát neki.