<<< [Fátyol és tűsarok című olvasópályázat] >>>

Fátyol és tűsarok

Női sorsok, női történetek Európából
 

Fátyol és tűsarok című olvasópályázat logójaKazuo Ishiguro: Ne engedj el…

Az 1954-ben Nagaszakiban született, de hatéves kora óta Londonban élő Kazuo Ishiguro a kortárs angol irodalom kiemelkedő alakja. Ne engedj el... című "enigmatikus" rejtélyességű egzisztencialista regénye a sci-fik és a mesék varázslatos elegye, s egyben nyomasztó antiutópiába foglalt társadalomkritika. A helyszín Anglia, az 1990-es évek végén, az elbeszélő pedig egyszerűen Kathy H.-ként mutatkozik be, és közli, hogy több mint tizenegy éve dolgozik "gondviselőként".

A regénynek nem a sztorija különleges - három barát, pontosabban egy bizarr szerelmi háromszög története -, hanem a helyszíne: egy különleges elitiskolában játszódik. Kathy H. az iskolaéveire emlékezve idézi fel kapcsolatát az örök vesztes Tommyval és Ruthszal. Az iskola látszólag olyan, mint a legkiválóbb angol oktatási intézmények, egy elrejtett és óvott Eton, ahol azonban senki sem az, akinek látszik. A cselekménybe ügyesen beleszőtt titkok tartják fenn az olvasó utolsó oldalakig nem lankadó, szívós érdeklődését. A regény végéig nem derül fény arra, miért nem lehetnek a tanulók betegek, hol rejtőznek, kik a szüleik, és miért adták be őket ebbe a különös bennlakásos intézetbe, miért nem tarthatnak tárgyakat, és legfőképpen miért biztatják őket alkotásra, és miért ápolgatják, fényesítik kreativitásukat. Minden fejezet végén Kathy H., az elbeszélő, megpendít egy titkot, de hozzáteszi: még nincs itt az ideje annak, hogy erről beszéljek -, majd a következő fejezetben e titokról fellebbenti a fátylat, hogy egy újabb titokkal hozakodjon elő. A narratív szerkezet mégsem ilyen egyszerű: ugyanis minden fejezet és minden újabb titok mögött ott van a nagyobb rejtély: miért vannak a gyerekek ebben az elitiskolában, mit akarnak velük, milyen cél szolgálatában állnak. A visszatekintés felismerései következtében a barátoknak szembe kell nézniük a gyermekkoruk hátterében rejtőző igazsággal, mely felnőttlétüket is meghatározza, új dimenzióba helyezi.

A "gyötrő szépségű" regény elsősorban a barátságról súg a fülünkbe intim részleteket, s egy fontos kérdés megválaszolásában segít: vajon egyedülálló és utánozhatatlan lények vagyunk-e.