<<< [Fátyol és tűsarok című olvasópályázat] >>>

Fátyol és tűsarok

Női sorsok, női történetek Európából
 

Fátyol és tűsarok című olvasópályázat logójaMárai Sándor: A gyertyák csonkig égnek

Drámai sors: a magyarországi sztálinizmus elől emigrált, 1989-ben az amerikai San Diego-ban magányosan, elhagyatottan életét önkezével kioltó író, Márai Sándor igazi "hungaricummá" vált az utóbbi évtizedben. Néhány kortárs szerző, köztük a Nobel-díjas Kertész Imre, no meg talán Molnár Ferenc mellett a legismertebb magyar író világszerte.

Az 1942-ben született, a háborús depresszió hatásától sem független regény egy szoros barátság és egy szerelem elárulásáról, a történtekkel való öregkori kíméletlen szembenézésről szól. Henrik és Konrád négy évtized múltán még egyszer találkozik, és végigbeszélik az éjszakát, hogy tisztázzák sorsuk alakulásának okait.

A múltra visszatekintve egyikükből vádlott, másikukból vádló lesz: egyikük annak idején elárulta, sőt majdnem megölte barátját, elcsábította a feleségét, örökre tönkretette az életét. Ám a tragédiát valójában nem alkalmi gyengeség okozta: egy világrend széthullása a hagyományos erkölcsi értékek megrendülését is jelenti.

"Az indulaton, az önzésen túl élt ez a törvény az emberi szívekben, a barátság törvénye. S erősebb volt, mint a szenvedély, mely a férfiakat és nőket reménytelen indulattal egymás felé hajtja, a barátot meg lehetett ölni, de a barátságot, mely a gyermekkorban szövődött két ember között, talán még a halál sem öli meg: emléke tovább él az emberek öntudatában, mint egy néma hőstett emléke. S csakugyan, az is, hőstett, a szó végzetes és csendes értelmében, tehát szablyák és tőrök csattogtatása nélkül, hőstett, mint minden emberi magatartás, mely önzetlen. Ez a barátság élt közöttünk, s ezt tudtad jól." (részlet a regényből)

A nem túl terjedelmes és csupán néhány szereplőt fölvonultató, ráadásul sok monológot tartalmazó mű különös varázsának titkát abban lelhetjük meg, hogy korunk átmeneti jellegéből következő szellemi elbizonytalanodásra, útkeresésre, a tartós értékek iránti vágyra, a világban tapasztalható borzalmak következtében megrendült lelki békénk helyreállításának igényére valamifajta választ sugall.