Rólunk írták...

Napló

2004. november 16.

 Az értékteremtés ötvenéves háza

Jubileum a Krúdy Gyula Városi Könyvtárban - Köszöntötték a régi olvasókat

Az egykori és jelenlegi munkatársak, a leghűségesebb olvasók részvételével alapításának ötvenedik évfordulóját ünnepelte tegnap délelőtt a Krúdy Gyula Városi Könyvtár.

Jubileum a Krúdy Gyula Városi KönyvtárbanAz ötven esztendő egy ember aktív munkájában, de ugyanígy egy közművelődési intézménynél is szép kort jelent - fogalmazott köszöntőjében Szajp Istvánné, a könyvtár igazgatója, emlékeztetve, ez az év a jubileum köszöntésével telt: megemlékeztek a negyvenesztendős gyermekkönyvtárról, elkészült a könyvtárt bemutató kiadvány, a jövő évre szóló, igényes grafikákkal díszített falinaptár, s megülték az aktuális Krúdy-vacsorát is az irodalom és a gasztronómia barátai. A város, a szakma és hangsúlyozottan az olvasók előtti tisztelgésről szólt ünnepi beszédében Pados Zoltánné, Várpalota társadalmi megbízatású alpolgármestere, felidézve a kezdetet, amikor 1954. augusztus 20-án a Kossuth utcában, félúton a vasútállomás és a főtér között alig harminc négyzetméteren megnyílt az első nyilvános városi könyvtár. Az adott feltételek között fontos feladatot vállaltak az első könyvtárvezetők, Papsz Gizella, Horváth István, Korbuly Dezső, Németh Júlia, Gróf Ervin, majd érkezett a legendás igazgató, Könczöl Imre, akinek irodalmi kapcsolatai révén a Könyvtári estéken vendégeskedő művészek nem véletlenül nevezték a palotai intézményt a "költők Mekkájának". A nyolcvanas években költöztek a Szent István útra, jelenlegi helyükre, ahol 625 négyzetméter összefüggő térben fogadták a felnőtt- és gyermekkönyvtár olvasóit Neményi László és Koncz Istvánné igazgatók irányításával.

Ebben az időszakban indult meg a könyvkiadói tevékenység, létrejött a könyvtárpártoló alapítvány, s képzőművészeti kiállításoknak is rendszeresen otthont adott már a bibliotéka. Ma már természetes a számítógépes nyilvántartás és kölcsönzési regisztráció.

A könyvtárpártoló alapítvány kuratóriumának elnöke, Csővári János kiemelte, működése óta a múltra, az itt teremtett értékekre építkezik a könyvtár tevékenysége, s fontos, az itt dolgozók mindig tudtak ehhez hozzátenni, saját értéket is teremteni. Az ünnepen külön köszöntötték a könyvtár munkatársai a legrégebbi, vissza-visszajáró olvasókat.

Ármás János

Napló, 2004. (LX. évf.) 267. sz. 7. p.

[ A lap tetejére ]