Rólunk írták...

Napló

2004. szeptember 29.

 Szakmai érvek és érzelmi tiltakozás

Környezetvédelem és környezetszennyezés a várpalotai kistérségben - feketén - fehéren címmel tartott előadást szerda este a városi könyvtárban Papp Sándor egyetemi tanár, a Veszprémi Egyetem professzora, aki elsősorban a hulladékgazdálkodás problémáit, a megoldás lehetőségeit vizsgálta.

A várpalotai hulladéktelepenAnyagi erőforrásainkkal úgy kell bánni, hogy az utánunk következő generációk számára is lehetővé váljék az értelmes emberi élet - idézte a fenntartható fejlődés elvét a professzor, hozzátéve sok szakember véleményét: a gondolatot máig nem sikerült megvalósítható politikai gyakorlattá tenni.

Ennek ellenére a fenntartható fejlődés stratégiáját kialakították, ebbe tartozik a szegénység és a szociális kirekesztés megszüntetése, a világméretekben vizsgált közegészségügy, a népesség öregedésének kérdése, az éghajlatváltozás, a tiszta energia felhasználhatósága.

Papp Sándor emlékeztetett az Európai Unió környezetvédelmi politikájának egyik alapelvére: a környezeti károk felszámolásának ott kell érvényt szerezni, ahol azok keletkeztek, tehát a hulladékot nem szabad "utaztatni". Az EU a magyarországi hulladékgazdálkodás több területén haladékot adott a feladatok megoldásához, de fontos tudni, Brüsszel nem szereti a tétlenséget. Ennek kapcsán vizsgálta a professzor az Inotára tervezett hulladékégetőmű ügyét is, természetesen kizárólag tudományos szempontok alapján, hangsúlyozva, a politikai és társadalmi kérdések arra a közösségre vonatkoznak, amelyet ez a beruházás érinthet. Az alapvető cél országos szinten a keletkezett hulladék térfogatának csökkentése, ezért is jött lehetőségként képbe az égetés. Papp Sándor kifejtette, a biztonságos égetés technikailag, technológiailag megoldott. Ez nemcsak elméleti szinten jelenthető ki, ezt az EU-ban felépített égetők, kezelők is igazolják. Megoldották a füstgázban lévő szennyező anyagok határérték alatt tartását is.

Mégis példák igazolják, alkalmanként nagy ellenállás nyilatkozik meg egy-egy ilyen létesítménnyel szemben. Ám sokan elfelejtik, az égetőművet, ha már működik, folyamatosan ellenőrzik, hogy az ígért paramétereket betartja-e.

Ezzel együtt a professzor hangsúlyozta, demokráciában joga van egy közösségnek a tervezett beruházás ellen akkor is tiltakozni, ha minden mutató igazolja, ez egy patikatisztaságú létesítmény. De ezt csak érzelmi alapon kimondani veszélyes, mivel a döntés generációkat érint. Kell a felelős állampolgár, aki nem hagyja, hogy egy odavetett indulatszó az adott közösségben vihart keltsen, s a "korlátos befelé fordulás" érvényesüljön. Ennek ellenére a racionális érvelés, a meggyőzés a tanár úr szerint soha sem lehet reménytelen vállalkozás.

Ármás János

Napló, 2004. (LX. évf.) 228. sz. 5. p.

[ A lap tetejére ]