Rólunk írták...

Napló

2003. november 6.

 A Krúdy-kiskönyvtár kötete

Az író születésének 125. évfordulója alkalmából a közelmúltban mutatták be a Krúdy-kiskönyvtár tizenkettedik, Éljünk kedvünk szerint című kötetét a Krúdy Gyula Városi könyvtárban.

Mint a korábbi könyvecskéket, ezt a "tucatnyit" is dr. Praznovszky Mihály irodalomtörténész szerkesztette, Szentendrei Zoltán, a veszprémi Prospektus Nyomda tulajdonosa adta ki. "Ez a kis kötet is ajándék a terített Krúdy-asztalra. Igazság szerint 125 gondolatot akartunk rendbe szedni, de túlszaladtunk az elképzelt számon. Könnyű kitalálni az ötletet: 125 év = 125 gondolat. Nem egyszerűen aforizma, bölcsesség, axióma. Inkább jókedvű, furcsa, elgondolkodtató, meglepő, idegesítő, meghökkentő, vidám, szomorkás gondolatok ezek, amelyeket Krúdy hőseivel mondat el" írja ajánlójában Praznovszky.

Az irodalomtörténész ez alkalommal is újabb érdekességekkel szolgált Krúdy életéből. Talán kevesen tudták eddig, hogy az egyik legnagyobb magyar író már gimnazistaként, mielőtt leérettségizett volna, több mint kétszáz novellát publikált. Diákéveiben inkább olvasott, mint leckét tanult, s már ekkor kiválasztotta magának a Szindbád nevet. Talán nem is meglepő, de tizennégy éves korában önálló sajtóügynökséget szervezett Nyíregyházán, a híreket persze maga találta ki, de az újságok "megvették azokat". Egy különleges életű alkotó különleges mondatait tartalmazza a most megjelent kötet is. A gondolatok többsége természetesen a nőkről, Krúdy szerelmeiről szól. "Amit tudok az életről, azt mind az asszonyoktól tanultam." "A férfiak sohase áldozzák fel a fehér asztalukat a legszellemesebb nő kedvéért sem." "A legtöbb férfinak nincs érzéke a női szabászat remekművei iránt, hiszen a nők egymás kedvéért öltözködnek." Az olvasónak szép perceket, de az életről elmélázó órákat is hoz ez a kis kötet.

Napló, 2003. (LIX. évf.) 258. sz. 7. p.

[ A lap tetejére ]