[Faliújság]

 
   
 

Kirándulás Dél-Csehországban

 
   
 
Český KrumlovA várpalotai Krúdy Gyula Városi Könyvtár és a TIT Budapesti Ismeretterjesztő Társulata utazást szervezett Dél-Csehországba 2003. augusztus 5-8-ig.

A kirándulás Dél-Csehország sajátos hangulatú kisvárosait, azok csodálatos épségben megmaradt várait és kastélyait, valamint a térség fővárosát, České Budějovicét ismertette meg az érdeklődőkkel. Hluboká és Jindřichuv Hradec várai, Český Krumlov óvárosa a fölötte tornyosuló várral a legkedveltebb csehországi kirándulóhelyek egyike. A kulturális és történelmi emlékekben gazdag városkákhoz festői tájakon keresztül vezetett az út.

A dél-csehországi kirándulás résztvevői

A dél-csehországi kirándulás résztvevői

 

Praznovszky Mihály

A kirándulás irodalmi idegenvezetője, Praznovszky Mihály irodalomtörténész Jaroslav Hašek és Bohumil Hrabal műveinek világát idézte, s közép-európaiságunk közös gyökereire mutatott rá.

 

Program

2003. augusztus 5. (kedd)

6.00 Indulás Várpalotáról a Penny parkolóból, a városi könyvtárral szemben

Délelőtt: Mikulov városka megtekintése (Óriáshordó a kastélyban, zsinagóga és zsidótemető)

Mikulov (Nikolsburg)        Mikulov

Mikulov várost a magyar történelemből Nikolsburg néven ismerjük, itt kötött békét Bethlen Gábor erdélyi fejedelem 1621-ben II. Ferdinánd császár megbízottaival. A városka külön érdekessége, hogy meglehetősen nagy külvárosa jórészt gótikus stílusú. A reneszánsz és barokk patríciusházak mellett igen szép a barokk stílusú zsinagóga és a zsidótemető.

 Mikulov (Nikolsburg) várkastélya

A mikulovi várkastély gótikus eredetű, később többször átépítették, és a törökök közeledtére hatalmas, ágyúállásnak is alkalmas körtornyokkal erősítették meg. A második világháború idején leégett, később egy részét restaurálták és múzeumot rendeztek be benne.

Óriáshordó a mikulovi várkastély pincéjében

A kastély pincéjében egy 1643-ból való, 1010 hektoliteres óriáshordót láthatunk.

Délután: Érkezés České Budějovicébe (szállás elfoglalása)

18.00 Vacsora

Este szabad program: látogatás Holašovice falucskába (az UNESCO világörökség része) - közös sörözés

Holašovice

Holašovice falucska 15 km-re nyugatra fekszik České Budějovicétől, kis tavakkal tűzdelt, festői környezetben. Eredeti szépségében megmaradt épületegyüttese a dél-csehországi népi barokk építészet jellegzetes példája.

2003. augusztus 6. (szerda)

7.30 Reggeli

Délelőtt: Hluboká nad Vltavou kastélyának megtekintése

Hluboká nad Vltavou (kastély)

Hluboká nad Vltavou apró, faluszerű városka a tóvidék közepén, melynek várkastélya gótikus eredetű. Később többször átépítették, a XVIII. század elején kényelmes barokk kastéllyá alakították, végül 1840 és 1871 között csináltattak belőle a windsori kastély mintájára Tudor-stílusú neogótikus épületet. A Schwarzenberg hercegek háromszáz évig éltek itt, s amit ez idő alatt összegyűjtöttek, csaknem érintetlenül a helyén van. A díszes várkastélyban a pompa tobzódásának lehetünk tanúi, 144 helyiségében temérdek gótikus, reneszánsz, barokk műkincset láthatunk.

Délután: Várlátogatás Jindřichuv Hradecben (a várkastély gótikus szárnyának megtekintése)

Jindřichuv Hradec várkastélya

A Vajgar-tó partján fekvő város lépcsőzetesen emelkedik a virágzó lótuszokkal teli víztükör fölé, s képét a XIV. század végén emelt Mária mennybevitele-templom erős tornya koronázza. Jindřichuv Hradec várát a XIII. században építették, majd a XVI. század utolsó negyedében Baltasar Maio da Vomio olasz építész kastéllyá alakította át. Napjainkban egyaránt őrzi a csúcsíves és a reneszánsz építészet szépségét. A kastély gyönyörű reneszánsz loggiájával a harmadik várudvart veszi körül. A karcsú Vörös-torony, más néven Menyhért-torony földszintjén van a korhűen berendezett középkori konyha, második emeletén az ítélőterem. A várudvar délnyugati oldalán húzódik a Nagy-árkád nevű loggiasor, a kastély nyugati szárnyában pedig a spanyol-, vagy más néven Lovagterem.

Múzeum Jindřichuv Hradecben

A Jindřichuv Hradec-i múzeumot az 1594-ben alapított jezsuita gimnázium épületében rendezték be. Az itt járó magyar turisták zarándokhelye, ugyanis állandó II. Rákóczi Ferenc-kiállításával emlékezik meg fejedelmünkről, aki 1688-1690-ben a gimnázium diákja volt.

Jindřichuv Hradec (Rákóczi Ferenc emléktáblája)

A Jindřichuv Hradec-i múzeum falán elhelyezett emléktáblánál
II. Rákóczi Ferencre emlékezik Praznovszky Mihály

18.00 Vacsora

Este szabad program: séta České Budějovice belvárosában

České Budějovice

České Budějovicét II. Ottokár alapította 1265 táján. A huszita időkben Zsigmond védőbástyája volt, később pedig a Habsburgoké, noha a nép egyik urát sem igen szerette. Ma Dél-Csehország központja. A város főtere szabályos négyzet alakú, melyet minden oldalról gyönyörű lábasházak öveznek. A főtér északkeleti sarkában áll a reneszánsz stílusú Fekete-torony, sisakja alatt látható a kilátóerkély, toszkán oszlopokkal. Az óváros különlegessége a régi Fegyverház, amely 1551-ben készült, egy régebbi gótikus épület átalakításával. A lépcsőzetes oromzatú, reneszánsz épület később sóház lett (az Ausztriából érkező szószállítmányok átmeneti raktára), jelenleg kiállítóhelyiség és múzeum található benne. Szomszédságában áll a gyönyörű gótikus Szűz Mária-templom és a piarista rendház (ma iskolaként működik). Az óváros ódon hangulatú, szűk  utcácskáit a Malše folyó öleli körül.

2003. augusztus 7. (csütörtök)

8.00 Reggeli

Délelőtt: Český Krumlov-i kastély (barokk színház megtekintése), majd séta a városban

Délután: Český Krumlov-i kastély reneszánsz szárnyának megtekintése

Česky Krumlov       Česky Krumlov

Dél-csehország történelmi levegőt árasztó kisvárosai között Český Krumlov igazi gyöngyszem, amely a XIII. század óta áll a Moldva felett. Költők,  zenészek énekelték meg, festők igyekeztek vászonra menteni, azonban a legfestőibb képek vagy a legköltőibb versek sem tudják visszaadni középkori eredetű ódon szépségét. Főterét reneszánsz házak övezik, s a Latrán ("Váralja") meredek kis utcácskáiban sétálva mindenütt visszaköszön a múlt: rabul ejti a látogatót a Szent Vitus-templom gótikus főhajójának szép boltívhálózata, a reneszánsz építészet kiegyensúlyozott arányait reprezentáló Alkimista-ház vagy a barokk stílusúra átépített minorita kolostor...

Česky Krumlov        Česky Krumlov

A krumlovi várat a XIII. századtól állandóan építették, még a huszita háborúk idején is fejlesztették. Jelentős átépítést végzett rajta 1575 és 1590 között Baltasar Maio da Vomio. Mai formáját az 1680-as években kapta. A robosztus hatású épületegyettest páratlanul szép reneszánsz falfestés díszíti, 300 termében több értékes gyűjtemény is van. Különlegessége a teljes épségben megmaradt barokk színház, amelynek technikai berendezése, díszletei, jelmezei európai jelentőségű színháztörténeti értékkel bírnak, s egyedülálló módon reprezentálják a XVII. századi főúri színházkultúrát.

18.00 Vacsora

Este: szabad program: látogatás Záboři falucskában - közös sörözés

2003. augusztus 8. (péntek)

7.30 Reggeli, a szállás elhagyása

Délelőtt: A třeboni kastély reneszánsz és barokk szárnyának megtekintése, látogatás a třeboni Regent sörgyárban

Třebon       Třebon

Třebon története a XIII. században kezdődött, de mai képét csak a XIV-XVI. század között kapta. Ez a maroknyi város talán az egyik legtipikusabb dél-csehországi település, amelyet még ma is teljes egészében eredeti formájában láthatunk. Körös-körül várfalak vagy egybeépült házak védik. Környéke egykori, rég lecsapolt mocsárvilág helyén teremtett halastóláncolat. A třeboni várkastély reneszánsz épülete és belső udvara a szépség és a harmónia olyan ötvözetét mutatja, amelyet csak a mesékből ismerünk, s az eredeti berendezés sugallta miliő visszaröpít bennünket a főúri Rožmberk és Schwarzenberg család mindennapjaiba.

Třebon (Regent sörgyár)        Třebon (Regent sörgyár)

Kirándulásunk utolsó helyszínén, a třeboni Regent sörgyárban részletes tájékoztatást kaptunk a nagy múltú gyár történetéről, a sörkészítés hagyományos és modern eljárásairól, munkafolyamatairól, végül megkóstolhattuk a frissen csapolt, jéghideg, zamatos italt. Ezekkel a kortyokkal, a cseh sör ízével búcsúztunk Dél-Csehországtól.

Délután: Utazás haza (érkezés 20.00 óra körül)

Volekné Temesi Zsuzsanna

(Fotók: György Judit, Koncz Józsefné, Orbán Judit, Volekné Temesi Zsuzsanna)

2003.09.23.

 
   
 

[ A lap tetejére ]