[Irattár]

József Attila Emlékév

József AttilaA Krúdy Gyula Városi Könyvtár csatlakozott a József Attila születésének 100. évfordulója tiszteletére országszerte megvalósuló programokhoz a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma támogatásával. Az alábbiakban felsorolt rendezvényeinkkel igyekeztük közelebb hozni József Attila költészetét a felnőtt és gyermek korosztályhoz, megismertetve életművének jelentőségét és korszerűségét.

Költészet napi rendezvény
2005. április 11-én (hétfő)

16 órakor

József Attila illusztrációs pályázat eredményhirdetése
és a beérkezett alkotásokból rendezett kiállítás megnyitása

"Csak az olvassa versemet, ki ismer engem és szeret…" címmel illusztrációs pályázatot hirdettünk Várpalota és a városkörnyék (Várpalota Kistérség Önkormányzati Társulás települései: Ősi, Öskü, Tés, Berhida) középiskolás diákjai számára (12-19 éves korig). A résztvevők József Attila bármely művéhez készíthettek illusztrációkat szabadon választott technikával. Az illusztrációs pályázatra 44 diák küldte el alkotásait (összesen 58 illusztrációt) a várpalotai Thuri György Gimnáziumból (Vámos Sándor tanítványai) és a Képesség- és Tehetségfejlesztő Magániskolából (Szabó László tanítványai). A beérkezett alkotásokból rendezett kiállítást 2005. április 11-30 között tekinthettek meg az érdeklődők a városi könyvtár előadótermében.

Mészáros Imréné rajztanár, a zsűri tagja megnyitó beszédében úgy vélekedett, hogy József Attila versei egyértelműen megérintik a pályázatra felkért 12-19 éves korosztályt, s ez nemcsak a sokféle technikai megoldásból, hanem az alkotások őszinte, fiatalos látásmódjából, ugyanazon versek egymástól teljesen eltérő értelmezéséből is kiderül.

Mészáros Imréné     A József Attila illusztrációs kiállítás megnyitása a Krúdy Gyula Városi Könyvtárban

A kiállítást megnyitotta:
Mészáros Imréné
Vásárhelyi András Általános Iskola igazgatója

József Attila illusztrációs kiállítás megnyitója

Irodalmi műsorral közreműködtek:
Várkerti Általános Iskola 8. oszt. tanulói

Költészet napi rendezvény
2005. április 11-én (hétfő)

17 órakor

"Vidám és jó volt s tán konok…"

A kiállítás megnyitását követően kezdődött költészet napi estünk várpalotai előadóművészek, tanárok részvételével, akik legkedvesebb József Attila-versükről beszéltek, ill. előadták kedvenc műveiket.

Költészet napja (Krúdy Gyula Városi Könyvtár)

Közreműködtek:
Ármás János, Ármásné Korsós Ágnes, Barla Szabó Lászlóné 
Lohonyai Zoltán, Madaras Annamária, Musits Istvánné
Varga Károlyné, Zöld Istvánné

A családias hangulatú beszélgetésből kirajzolódott József Attila alkotói pályája és a kortárs költészetre gyakorolt hatása, ugyanakkor megismerhettük a részt vevő tanárok személyes viszonyulását is a költőhöz, s tanári munkájuk során szerzett tapasztalataikat József Attila költészetének megismertetésével, megkedveltetésével kapcsolatban. Lohonyai Zoltán előadóművész megzenésített versekkel színesítette az estet.

2005. április 18-án (hétfő) 10 órakor
Rendhagyó irodalomóra

"Én, József Attila, itt vagyok!"
Hegyeshalmi László műsora

"Én, József Attila, itt vagyok!" címmel rendhagyó irodalomórára hívtuk meg a várpalotai Thuri György Gimnázium 12. évfolyamos tanulóit és a felnőtt érdeklődőket, melyen irodalmi műsor hangzott el József Attila műveiből Hegyeshalmi László előadóművész tolmácsolásában. Az alkotásokból kibomló művészi-emberi sors mélységeit, fényeit és árnyait (a jól ismert "József Attila-kánont") a költő önvallomásai, tanulmányai, kevésbé ismert töredékei, verscsírái "ellenpontozták" és egészítették ki, s tették átélhetővé, tanulságokat hordozóvá a fiatal hallgatóság számára.

Hegyeshalmi László     Hegyeshalmi László

2005.04.21.

[ A lap tetejére ]