[Irattár]

Helyismereti vetélkedő

Helyismereti vetélkedő résztvevőiA Városszépítő és Védő Egyesület és a Szindbád Kht.-Krúdy Gyula Városi Könyvtár helyismereti vetélkedőt hirdetett a Várpalotán működő általános iskolák, ill. tagiskolák felső tagozatos diákjai számára "Emlékhelyek, szobrok Várpalotán" (Történelmünk emlékhelyei) címmel.

 
 

"Emlékhelyek, szobrok Várpalotán"

A helyismereti vetélkedő szóbeli döntőjében hat általános iskola egy-egy csapata mérte össze tudását és felkészültségét 2009. április 18-án a városi könyvtárban. A megmérettetésben részt vett a Bán Aladár Általános Iskola „Macskakő csapata” (felkészítő: Forgács Attila), az Inotai Tagiskola „Törökverők” csapata (felkészítő: Tóthné Péter Erzsébet), a Nepomuki Szent János Római Katolikus Iskola „Nepomuki” csapata (felkészítő: Licsné Mészáros Ágnes), Rákóczi Telepi Tagiskola „ Palotai várvédők” csapata (felkészítő: Harmati Éva), Várkerti Általános Iskola „Szoborfalók” csapata (felkészítő: Heidrich Péterné), Vásárhelyi András Tagiskola „Regélő kövek” csapata (felkészítő: Bakcsi Andrásné és Nemetz Albertné).

A vetélkedőn a gyerekek komoly felkészültségről tettek tanúságot a város szobrain, emlékhelyein és emléktábláin keresztül Várpalota történelméből, híres szülötteiről, lakóiról.

A Németh Árpád (Várpalota város polgármestere), Petrovics László (a Városszépítő és Védő Egyesület elnöke) és Budai László (a Krúdy Gyula Városi Könyvtár vezetője) által alkotott zsűri a legeredményesebbnek értékelte a Várkerti Általános Iskola „Szoborfalók” csapatát (Konta Gergő, Becságh Noémi, Németh Kitti), második helyezést ért el a Bán Aladár Általános Iskola „Macskakő” csapata (Ármás Julianna, Kisbajcsy Fanny, Somogyi Anna), harmadik helyezett lett a Vásárhelyi András Tagiskola „Regélő kövek” csapata (Punk Éva, Szelestey Zsolt, Nagy Ádám).

Alig maradt el a 7-8. osztályos győztesektől a negyedik helyen végzett „Palotai várvédők”, a Rákóczi Telepi Tagiskola 6. osztályosokból álló csapata (Fehér Márton, Hornyacsek Bence, Lozsi Bálint). Gratulálunk mindnyájuknak!

A vetélkedőt megszervező Városszépítő és Védő Egyesület, valamint a Szindbád Kht.-Krúdy Gyula Városi Könyvtár és a támogatók mindannyian fontosnak tartják, hogy a fiatalság megismerje városunk múltját. Nekik köszönhetően minden résztvevő, sőt még a felkészítő tanárok is ajándékcsomaggal távoztak.

A vetélkedőt támogatta a Szindbád Kht., a Könyvtárpártoló Alapítvány, Várpalota Város Közoktatási Közalapítványa és Közművelődési Közalapítványa, a Polgármesteri Hivatal, a Turinform Iroda, a Szikra Trade Bt.

A Fő tér nyugati része az 1910-es években a zsinagógával, a katolikus templommal és a takarékpénztárral(Várpalota)  A vár az 1900-as évek elején (Várpalota)  A zsinagóga 1912-ben (Várpalota)

Ajánlott irodalom

A csapatok az alábbi ajánlott irodalom felhasználásával
készültek a vetélkedőre:

Szíj Rezső: Várpalota 2000. (Várpalota, 2000)
Emlékhelyek Veszprém megyében (főszerk. Bándi László) (Veszprém, 1996)
Tájház, Megyeház, Zichy-kastély (Várpalota, Szindbád Kht., 2001)
15 éves a várpalotai Városszépítő és Védő Egyesület (Várpalota, 2006)
Egyesületünk évtizede 1997-2007. (Bányászhagyományok Ápolásáért Egyesület, 2007)
Tolonics István: A várpalotai Szent Ferences-rendi kolostor és a Tomori forrás (Várpalota, 2008.)

 

Képek a helyismereti vetélkedőről

   
Helyismereti vetélkedő résztvevői   Helyismereti vetélkedő zsűrije (Petrovics László, Németh Árpád, Budai László)
   
 
   
Helyismereti vetélkedő gyűztesei   Helyismereti vetélkedő győztesei
   
 
2009.04.23.